RAPORT

Wojna na Ukrainie

Portrety zbrodniarzy wojennych na ulicach Moskwy

Zbrodniarze są traktowani w Rosji jak bohaterowie (fot. Forum/TASS/Dmitry Rogulin)
Zbrodniarze są traktowani w Rosji jak bohaterowie (fot. Forum/TASS/Dmitry Rogulin)

Na ulicach rosyjskiej stolicy rozmieszczono portrety żołnierzy walczących w Ukrainie, przedstawiając ich jako bohaterów. Przypuszcza się, że odpowiadają za to organizacje prokremlowskie. Niezależni dziennikarze rozpoznali na zdjęciach żołnierzy odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione na ludności cywilnej.

Rosyjskie zbrodnie wojenne

zobacz więcej

Dziennikarze internetowego serwisu „Możem Objasnit” rozpoznali na jednym z portretów pilota Ilię Pieriepiełkina, którego Ukraina oskarża o bombardowanie cywilnych obiektów.

Na innym billboardzie miał znaleźć się wizerunek żołnierza wojsk desantowych Aleksandra Szipowa. Według władz w Kijowie walczył on w Donbasie przeciwko ukraińskiej armii od 2014 r.

Portal „Meduza” napisał, że portrety z wizerunkami rzekomych bohaterów rozmieszczane są też w innych miastach Rosji. Zdaniem „Meduzy”, zleceniodawcą są osoby związane z Kremlem i rządzącą partią Jedna Rosja.

Rosyjskie media niezależne zwróciły też uwagę, że w Buriacji poległych na Ukrainie żołnierzy, którzy służyli w oddziałach odpowiedzialnych za morderstwa, gwałty i kradzieże, chowa się w ich rodzinnych miejscowościach jak bohaterów, nie wspominając o zbrodniach, jakich się dopuścili.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej