RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zapora na granicy z Białorusią. „Mieszkańcy rozumieją sytuację”

Kończy się budowa stalowej zapory na granicy polsko-białoruskiej. – Ta zapora ma kolosalne znaczenie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszego państwa – ocenił szef MSWiA Mariusz Kamiński w programie „Gość Wiadomości”. Minister powiedział, że w ubiegłym roku doszło do próby wywołania kryzysu migracyjnego, „który miał spowodować chaos”. Reakcja, jak dodał, wymagała „bardzo zdecydowanych działań”. W jego opinii mieszkańcy terenów przygranicznych rozumieją sytuację i „fundamentalne sprawy bezpieczeństwa”.

Zapora rośnie w oczach. SG pokazała nagranie [WIDEO]

„Prezentujemy postęp prac na budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej” – napisano na profilu Straży Granicznej i opublikowano film. To ważne,...

zobacz więcej

– Ta nowoczesna zapora inżynieryjna będzie bardzo ważnym instrumentem bezpieczeństwa naszej granicy, pełnej kontroli tego, kto będzie chciał przedostać się na naszą stronę w sposób nielegalny – powiedział minister.

Kamiński ocenił, że „to co się działo na naszej granicy od połowy ubiegłego roku, to był wstęp do wojny na Ukrainie, to była próba bardzo poważnej destabilizacji sytuacji politycznej, społecznej w naszym regionie”.

W jego opinii Aleksander Łukaszenka „realizował plan wypracowany na Kremlu”.

Kamiński, odnosząc się do zapory powstającej na granicy Polski z Białorusią, powiedział, że „będzie ona wyposażona w cały elektroniczny system zabezpieczający naszą granicę”. – Ktokolwiek pojawi się przy naszej granicy, natychmiast będzie zidentyfikowany, będzie widoczny dla naszych strażników i natychmiast każda próba nielegalnego przekroczenia naszej granicy będzie powodowała szybką, efektywną interwencję straży granicznej – zapewnił szef MSWiA.

Zobacz także: Kamiński: Zapora oddziela nas od ponurej dyktatury Łukaszenki


Przekonywał, że lokalna społeczność rozumie powagę sytuacji. – Mieszkańcy – niezależnie od ich poglądów politycznych – wiedzieli, że chodziło tu o fundamentalne sprawy bezpieczeństwa – również fizycznego – ich tam mieszkających na co dzień. Z wielką sympatią, z uznaniem wypowiadają się i wypowiadali się na temat pracy i służby naszej straży granicznej, wojska, policji – powiedział Mariusz Kamiński na antenie TVP Info.

Zapora na granicy z Białorusią. Wiceszef MSWiA: Już poprawiła bezpieczeństwo Polski

Zapora na granicy polsko-białoruskiej, choć jeszcze nieukończona, już poprawiła bezpieczeństwo Polski – ocenił w piątek wiceszef MSWiA Błażej...

zobacz więcej

Do kończącej się budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy wykorzystano blisko 50 tys. ton stali. Teraz rozpocznie się montaż kamer i czujników. Stalowa pięciometrowa zapora ma mieć w sumie 187 km. Przęsła ciągną się wzdłuż granicy w województwie podlaskim, nad nimi rozłożona jest concertina. Pod przęsłami znajdują się otwory dla małych zwierząt, w sumie jest ich 140 tys.; zamontowano też ponad 20 bramek dla dużych zwierząt. Przy granicy ciągnie się żwirowa droga, co kilkaset metrów umiejscowiono stróżówki; teren patrolują żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej.

Budowa zapory się kończy, ale SG cały czas jest i pozostanie przy granicy.

Do czwartku obowiązuje rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem będzie obowiązywać - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy na odległość 200 metrów.
teraz odtwarzane
Kamiński: Mieszkańcy wiedzieli, że chodziło o fundamentalne sprawy bezpieczeństwa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej