RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wzrost bezrobocia w Niemczech. Najgorszy wynik od listopada

Stopa bezrobocia w Niemczech (fot. Shutterstock/r.classen)
Stopa bezrobocia w Niemczech (fot. Shutterstock/r.classen)

W czerwcu bezrobocie w Niemczech gwałtownie wzrosło; w tym miesiącu przybyło ponad 133 tys. osób bez pracy. Stopa bezrobocia obecnie wynosi 5,3 proc. i jest to najgorszy wynik od listopada 2021 r. – podał w czwartek Bloomberg

Niemcy oszołomieni polskimi sukcesami. „Mały cud gospodarczy”

Epidemia koronawirusa mocno uderzyła w Polskę, ale gospodarka wyszła z tego kryzysu nadzwyczaj dobrze. Polska ma również najniższą stopę bezrobocia...

zobacz więcej

Niemieckie bezrobocie w czerwcu nieoczekiwanie wzrosło, przerywając tym samym utrzymującą się od 15 miesięcy tendencję spadkową – podał Bloomberg. W mijającym miesiącu przybyło ponad 133 tys. osób bez pracy; wcześniej ekonomiści zakładali spadek o 5 tys. Stopa bezrobocia w czerwcu wzrosła do 5,3 proc. z 5 proc. w maju.

„Rynek pracy jako całość pozostaje stabilny” – powiedział w czwartek w oświadczeniu szef Federalnej Agencji Pracy Detlef Scheele. Jak wyjaśniał, „te wzrosty wynikają z faktu, że ukraińscy uchodźcy są obecnie rejestrowani w urzędach pracy i dlatego są widoczni w statystykach rynku pracy”.

Zobacz także: Bezrobocie w Niemczech najwyższe od czterech lat


Bloomberg przypomniał, że Europejski Bank Centralny w tym miesiącu oszacował liczbę uchodźców z Ukrainy, którzy mogą „zwiększyć aktywną siłę roboczą strefy euro” na 1,3 mln. Naukowcy odpowiedzialni za ten szacunek są zdania, że „szybko starzejąca się populacja regionu i braki kadrowe – a także bliskość kulturowa i szybkie działania na rzecz pomocy osobom uciekającym przed wojną – mogą ułatwić integrację z siłą roboczą”. Agencja odnotowała, że według „najnowszego raportu” Bundesbanku (Niemiecki Bank Federalny) pracodawcy w wielu branżach nadal mają problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, a wzrost zatrudnienia spowalnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej