RAPORT

Wojna na Ukrainie

Budowa elektrowni jądrowej w Czechach. KE wszczęła śledztwo

Elektrownia jądrowa (fot. Shutterstock/Daniel Prudek)
Elektrownia jądrowa (fot. Shutterstock/Daniel Prudek)

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie, aby ocenić, czy wsparcie publiczne, jakiego władze Czech zamierzają udzielić budowie nowej elektrowni jądrowej Dukovany, jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Awaria elektrowni atomowej 200 km od Polski

W czeskiej elektrowni atomowej Dukovany doszło do awarii. Elektrownia, która znajduje się 200 km od polskiej granicy została odłączona od sieci....

zobacz więcej

Beneficjentem pomocy ma być Elektrarna Dukovany II (EDU II). Spółka powołana do realizacji projektu w całości należy do Grupy CEZ – głównego operatora w Czechach, w którym rząd posiada około 70 proc. udziałów.

W Czechach ma powstać nowa elektrownia


W marcu Czechy zgłosiły Komisji Europejskiej plan wsparcia budowy i eksploatacji nowej elektrowni jądrowej Dukovany o mocy do 1200 MW. Nowa elektrownia, która powinna rozpocząć działalność w 2036 roku, ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla Czech i krajów sąsiednich, przyczyniając się do dekarbonizacji sektora energetycznego i dywersyfikacji czeskiego miksu energetycznego.

Władze Czech planują wesprzeć budowę nowej elektrowni jądrowej za pomocą trzech środków: niskooprocentowanej, zwrotnej pożyczki państwowej, która ma pokryć 100 proc. kosztów budowy (około 7,5 mld euro); umowy zakupu energii pomiędzy EDU II a spółką państwową na czas trwania projektu (60 lat; według władz czeskich obniżyłoby to cenę zakupu energii i umożliwiło dostosowywanie cen co 5 lat); oraz mechanizmu ochrony Grupy CEZ i państwa w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń (np. zmiana czeskiego prawa i uniemożliwienie realizacji projektu). Wkład Grupy CEZ w projekt wyniesie około 0,18 miliarda euro.

KE wszczęła śledztwo


W oparciu o swoją wstępną ocenę KE uznała projekt za konieczny i uważa, że pomoc ułatwi rozwój działalności gospodarczej. Niemniej jednak istnieją wątpliwości, czy środek jest w pełni zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa. Z tego powodu KE postanowiła wszcząć szczegółowe dochodzenie.

Zobacz także: Czechy: Rosja może być niedopuszczona do rozbudowy elektrowni atomowej Dukovany


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej