RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szwecja i Finlandia w NATO? Erdogan stawia ostatni warunek

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (fot. Denis Doyle/Getty Images)
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (fot. Denis Doyle/Getty Images)

Jeżeli Szwecja i Finlandia nie wywiążą się z zobowiązań zapisanych w ich porozumieniu z Turcją dotyczącym akcesji do NATO, wniosek ratyfikacyjny nie zostanie przesłany do tureckiego parlamentu – ostrzegł w czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO

Turcja zgodziła się poprzeć starania Szwecji i Finlandii w kwestii członkostwa w NATO – ogłosił we wtorek szef NATO Jens Stoltenberg.

zobacz więcej

– Najpierw Szwecja i Finlandia powinny wypełnić swoje zobowiązania zapisane w tekście porozumienia (...). Jeżeli tego nie zrobią, to oczywiście nie ma mowy o wysłaniu wniosku ratyfikacyjnego do naszego parlamentu – mówił turecki prezydent na konferencji prasowej po zakończeniu trzydniowego szczytu NATO w Madrycie.

W podpisanym we wtorek dokumencie Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjskimi organizacjami uznawanymi za terrorystyczne. Erdogan podkreślił, że wśród zobowiązań krajów nordyckich znalazło się również wydanie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

Zobacz także: Erdogan: Dyplomaci Szwecji i Finlandii nie mają po co przyjeżdżać do Ankary


– Musimy zintensyfikować wysiłki dyplomatyczne na rzecz trwałego zawieszenia broni na Ukrainie – mówił również prezydent. Zaznaczył, że jego kraj prowadzi „zrównoważoną” politykę wobec Rosji, importuje z tego kraju gaz i współpracuje z nim przy budowie elektrowni atomowej. – Utrzymując zrównoważoną linię możemy osiągnąć znacznie więcej – przekonywał Erdogan.

Finlandia i Szwecja chcą do NATO. Turcja stawia warunki

Turcja oczekuje „konkretnych kroków” Finlandii i Szwecji, które mają doprowadzić do zaprzestania działalności „organizacji terrorystycznych” w tych...

zobacz więcej

Turecki przywódca zaapelował również do pozostałych sojuszników o okazanie „prawdziwej solidarności” w walce Ankary z terroryzmem.

– Ta determinacja (skierowana przeciwko terroryzmowi – red.) nie może pozostać na papierze. Konieczne jest kontynuowanie tej walki w pełnej solidarności – podkreślił Erdogan. Dodał, że sojusznicy nie powinni też stosować tutaj wybiórczych kryteriów i walczyć tylko z niektórymi organizacjami terrorystycznymi, ale ze wszystkimi.

Erdogan przekazał również, że podczas swojej środowej rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem, amerykański przywódca obiecał mu, że „zrobi, co może” w sprawie wyrażenia zgody przez Kongres na sprzedaż Turcji myśliwców F-16 i modernizację tych maszyn. Turcja chce kupić te maszyny po tym, gdy została wykluczona przez USA z programu myśliwców F-35, co było z kolei reakcją na zakup przez Ankarę rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

Prezydent zwrócił też uwagę na liczne w ostatnim czasie naruszenia tureckiej przestrzeni powietrznej przez greckie samoloty i wezwał do pociągnięcia Aten do odpowiedzialności za te działania.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej