RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dotąd jeździli na Seszele, teraz „tylko” wakacje w Turcji. Gorzkie żale na łamach „GW”

Bohater publikacji „GW” musiał z powodu inflacji zrezygnować z wyjazdu na Seszele (fot. Shutterstock/Jenny Sturm)
Bohater publikacji „GW” musiał z powodu inflacji zrezygnować z wyjazdu na Seszele (fot. Shutterstock/Jenny Sturm)

„Cała prawda o inflacji, kredytach i braku szans dla młodych”. Tak „Gazeta Wyborcza” zatytułowała swój tekst o tym, jak pokolenie trzydziestoparolatków radzi sobie z rosnącymi kosztami życia. „To kolejny tekst-mem” – czytamy w jednym z komentarzy.

Publicystka „Wyborczej” szuka oszukanych Ukraińców. „To realizowanie zamiarów Putina"

„Szukam osób uciekających z Ukrainy, które doświadczyły na terenie Polski oszustw lub nadużyć” – ogłosiła na Facebooku Oktawia Kromer. Publicystka...

zobacz więcej

„GW” opisuje historię 35-letniego Pawła, który jest dyrektorem w dużej korporacji i wraz z żoną zarabia około 25 tysięcy złotych na rękę.

Bohater artykułu kupił właśnie 200-metrowy dom w podwarszawskich Michałowicach. Martwi się jednak, że teraz nie będzie go stać na wykończenie mieszkania.

„Paweł nie położy byle paneli. Marzy mu się parkiet w jodełkę albo podłoga z litego drewna (...). Na razie musi zrezygnować z klimatyzacji, która zdrożała o 60 proc.” – informuje „GW”.

Bohater artykułu szczędzać musi także na wyjazdach zagranicznych. „Dotąd wakacje zawsze były z rozmachem, jeździli na Seszele albo do Nowego Jorku. Ale że trzeba oszczędzać, to w styczniu kupili wakacje w Turcji za 4,5 tys. zł. za cztery noce” – czytamy.

„Ewidentnie kończą się czasy, że z nudów leciało się do Włoch za 50 zł, żeby zjeść pizzę i wrócić” – zauważa „GW”.

„Kończą się czasy, że z nudów leciało się do Włoch”


Paweł narzeka też na rosnące ceny paliwa. „Para ma dwa samochody dobrej klasy, tylko że coraz częściej nie opłaca się do nich wsiadać” – konstatuje gazeta.

„Alternatywna rzeczywistość”. CIR odpowiada na „śledztwo” „Wyborczej”

Prawda nie jest dla nich ważna. „Gazeta Wyborcza” tworzy nieistniejącą i alternatywną rzeczywistość, dowolnie i bez oparcia w faktach łącząc...

zobacz więcej

Dowodem na to jest kalkulacja wypadu do Gdańska: „Policzył, że razem z opłatą za autostradę koszt wyniósłby 900 zł. Złapał się na tym, że jeszcze niedawno nawet by nie odpalał kalkulatora”. Bohater tekstu „GW” musiał jechać nad morze pociągiem.

Drogo jest w sklepach: „Kupisz jogurcik, mleko i dwie zgrzewki wody i pęka stówa”.

Ceny wzrosły także w pubach – „Piwo na Powiślu kosztuje 38 złotych”, i restauracjach – „Obiad na wynos u zwykłego Hindusa u nich w bloku kosztuje 100 zł, o ponad 40 proc. więcej niż jeszcze niedawno”.

„Wielki dzień w historii Polski”. „Wyborcza” dowodzi, że ksenofobia Polaków to mit

„Gazeta Wyborcza” opublikowała wyniki sondażu o tym, jak Polacy pomagają uchodźcom. Na pierwszej stronie dziennika ogłoszono, że narracja o...

zobacz więcej

„Wyborcza” pochyla się także nad losem 38-letniej Agaty, która wraz z mężem kupiła 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Ursynowie.

„Dziecko ma osiem lat. Pierwszy raz w życiu słyszy, że rodzice czegoś mu nie kupią, bo nie ma pieniędzy. Jak chce lody, to z Żabki, a nie z cukierni. Chodzi teraz na osiedlowy basen (okazało się, że wcale nie jest zły), a nie na Warszawiankę” – opisuje „Wyborcza”, dodając że Agata musiała także zrezygnować z cotygodniowego wynajęcia pani do sprzątania.

W sieci zaroiło się od komentarzy.

„To musi być trolling” – pisze Karol Orzeł, założyciel fakenews.pl

„I znów – tekst-mem” – to opinia Michała Wróblewskiego z Wirtualnej Polski. Kilka wpisów publikacji „GW” poświęciła Anna-Maria Żukowska z Lewicy.

„To są prawdziwe ludzkie dramaty polskiej klasy »średniej«.” Z publikacji drwi także dziennikarz... warszawskiego dodatku „Gazety Wyborczej”.

„No tak, to jest miara strat, jakie przeciętnym Polakom wyrządził kryzys” – czytamy we wpisie Michała Wojtczuka z „Gazety Stołecznej”. Kilka komentarzy czytelników tekstu przytacza także Samuel Pereira z portalu tvp.info:

„Co za komedia. Inflacja typowi zjada montaż klimatyzacji. No popłaczę się”

„Ten tekst to na serio?”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej