RAPORT

Pogarda

Komisarz Jourova znowu uderza w Polskę. Wymyśliła nowy pretekst na blokadę środków

Věra Jourová (fot.  Thierry Monasse/Getty Images)
Věra Jourová (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

– „Prawo Dudy” nie wypełnia kamieni milowych – stwierdziła wiceprzewodnicząca KE Věra Jourová w odpowiedzi na pytanie niemieckiego eurodeputowanego Daniela Freunda – przedstawiciela frakcji Zielonych w Europarlamencie i zwolennika federalizacji UE.

Debata PE ws. Polski. „Czas zakończyć ten spór”

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się w środę debata o procedurach art. 7 wobec Polski i Węgier. – Wszystkie kwestie zostały...

zobacz więcej

Freund z entuzjazmem podzielił się informacją na Twitterze: „Na razie żadnych pieniędzy z funduszu odbudowy dla Polski! Europejska Komisarz Jourova w Parlamencie Europejskim właśnie teraz:
– Reforma sprawiedliwości w Polsce „Prawo Dudy” NIE wypełnia kamieni milowych planu odbudowy;
– Jeśli Polski rząd nie udzieli „wystarczającej odpowiedzi”: „Nie wypłacimy pieniędzy”.

Do sprawy również odniósł się również rzecznik Komisji Europejskiej: „nie rozpoczęliśmy jeszcze oceny polskich ustaw pod kątem kamieni milowych”– powiedział. „Nie jesteśmy na tym etapie, by dokonywać takiej oceny, to dopiero przed nami. Dziś nie możemy więc powiedzieć, czy przepisy wypełniają kamienie milowe, czy też nie” – zaznaczył.

Środki z KPO latem lub jesienią? „Reforma sądowa kamieniem milowym w rozmowach”

Komisja Europejska nie potrzebuje rozwiązania problemów KRS, by zatwierdzić polski KPO. Bruksela stawia na ugodę w marcu – donosi „Deutsche Welle”....

zobacz więcej

Komentarze po wypowiedzi Jourovej


Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska i inne państwa Unii Europejskiej mają wyznaczone wskaźniki i cele do wykonania w Krajowym Programie Odbudowy, a ich realizacja jest efektem negocjacji z Komisją Europejską. „Niektóre wskaźniki wykonuje się w stu procentach, niektóre - w mniejszym stopniu” – dodał. Szef rządu stwierdził, że Europa potrzebuje teraz przede wszystkim, jak nigdy, jedności.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że „jest dobrej myśli, iż na przełomie tego i przyszłego roku pierwsze środki, także z Krajowgo Programu Odbudowy, pojawią się na konkretne projekty w Polsce”.

„Ta wypowiedź jest oderwana od faktów. Treść reformy była znana KE i nie zgłaszano żadnych zastrzeżeń” – powiedział szef BPM Jakub Kumoch, pytany o słowa wiceszefowej KE Very Jourovej.

„Obawiam się, że tutaj mamy sytuację, w której pani komisarz wybiega przed szereg i realizuje własną agendę. A wiarygodność w polityce i dyplomacji jest kapitałem” – powiedział Kumoch.

Rzecznik rządu Piotr Müller zwrócił uwagę, że Komisja Europejska nie wydała żadnego oficjalnego stanowiska. „To wyłącznie wypowiedź jednej komisarz UE w czasie komisji w PE” — zauważył.

„Wniosek o płatności oraz opis zmian w polskim prawie, które zostały przyjęte w Polsce dopiero będzie przedmiotem dyskusji w Komisji Europejskiej” — dodał Müller.

Komisja Europejska zaakceptowała na początku czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.

17 czerwca państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy. Decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej