RAPORT

Wojna na Ukrainie

Inspekcja Pracy jednak bierze się za „Newsweek”. Burza po odejściu Lisa

Tomasz Lis odpiera zarzuty (fot. Andrzej Hulimka/Forum)
Tomasz Lis odpiera zarzuty (fot. Andrzej Hulimka/Forum)

Kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy sprawdzą wewnętrzne procedury funkcjonujące w tygodniku „Newsweek” w czasie, gdy redaktorem naczelnym był Tomasz Lis – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. Kierownictwo gazety otrzymało informację Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, że kontrola ma zostać przeprowadzona w piątek. W tle oskarżenia pod adresem Lisa o mobbing i niewłaściwe zachowania w stosunku do podwładnych.

Wulgaryzmy, poniżanie i seksistowskie odzywki. Szokujące informacje ws. Tomasza Lisa

Zarząd Ringier Axel Springer Polska zdecydował o natychmiastowym zakończeniu współpracy z Tomaszem Lisem – poinformowała spółka bez podawania...

zobacz więcej

Pod koniec ubiegłego tygodnia wp.pl opublikowało artykuł, w którym byli podwładni Tomasza Lisa skarżą się na jego zachowanie. Były redaktor naczelny „Newsweeka” jest oskarżany, że poniżał współpracowników, niewybrednie żartował, kpił z osób LGBT+, a kobietom zaglądał w dekolt. W redakcji miała w dodatku panować atmosfera trwogi, wywoływana nieprzewidywalnymi nastrojami Lisa.

Afera mobbingowa w „Newsweeku”


Choć wcześniej Państwowa Inspekcja Pracy nie zabrała się za kontrolę, teraz przyznaje, że zdecydowano się jednak na jej przeprowadzenie po ostatnich medialnych publikacjach. „W mediach pojawiły się publikacje zawierające opisy konkretnych zachowań, mogących mieć charakter niezgodny ze standardami wynikającymi z prawa pracy i przewidzianą w nim ochroną przed mobbingiem” – mówi Katarzyna Łażewska-Hrycko, główna inspektor pracy, cytowana przez „Rzeczpospolitą”.

O kontroli poinformowano już kierownictwo należącego do Ringier Axel Springer Polska tygodnika „Newsweek”. Kontrola rozpocznie się w najbliższy piątek – czytamy. Przedmiotem kontroli mają być procedury obowiązujące w redakcji, w tym wszelkie regulaminy antymobbingowe i antydyskryminacyjne. Kontrolerzy Inspekcji Pracy sprawdzą też, czy pracownicy rzeczywiście mieli możliwość zgłoszenia „niepożądanych zjawisk”, o czym od czasu zwolnienia Lisa i pojawienia się pierwszych oskarżeń zapewnia RASP.

Zobacz także: Lis zabrał głos ws. afery mobbingowej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej