RAPORT

Wojna na Ukrainie

Piwo z odzysku. Recyklingują wodę z toalety i warzą złoty trunek

Neutralny profil smakowy wody z recyklingu idealny do... warzenia piwa (fot. Brewerkz)
Neutralny profil smakowy wody z recyklingu idealny do... warzenia piwa (fot. Brewerkz)

Szturmem podbiło restauracje i w równie szybkim tempie znika ze sklepów. Piwo rzemieślniczego browaru Brewerkz stworzone na bazie recyklingowanej wody z toalet zdobywa uznanie w Singapurze. Zalety? „Smakuje jak piwo” – mówią wprost jego zwolennicy i nie szukają lepszych argumentów. Ale twórcy nietypowego trunku przekonują, że ich projekt ma wyższe cele: ochronę ograniczonych zasobów słodkiej wody pitnej.

Napisał to na niebie. Antywojenne przesłanie Polaka podbija sieć

W powietrzu spędził cztery godziny, z czego ponad dwie na tworzeniu podniebnego przesłania. Efekt? Mówi o tym cały świat. Polski pilot nad naszymi...

zobacz więcej

Napój jest wynikiem współpracy między singapurską agencją wodną a lokalnym browarem rzemieślniczym Brewerkz. Pomysł nie jest nowy, bo po raz pierwszy ujrzał światło dziennie w 2018 roku, jednak dopiero niedawno piwo NEWBrew trafiło do sprzedaży w sklepach,a także lokalach należących do Brewerkz.

– Poważnie, nie powiedziałbym, że to zostało zrobione z wody toaletowej – mówi jeden z klientów, który skusił się na zakup piwa w supermarkecie. – Smakuje tak jak piwo, a ja lubię piwo – dodaje mężczyzna cytowany przez Bloomberg.

Powstało na bazie wody NEWater, która pochodzi z recyklingu ścieków – jest dezynfekowana światłem ultrafioletowym, a następnie filtrowana w zaawansowanym procesie mechanicznym. Technologicznie – jak twierdzą pomysłodawcy – „problem” jest prosty do rozwiązania, lecz kluczowym aspektem pozostaje przekonanie opinii publicznej, że po przetworzeniu woda jest tylko wodą.

Ma to być rozwiązanie znacznie poważniejszych kłopotów, z którymi mierzą się nawet rozwinięte gospodarki: ograniczonych zasobów wody pitnej. Zupełnie prze okazji, zauważa główny piwowar Brewerkz, neutralny profil smakowy wody NEWater idealnie nadaje się do warzenia piwa.

Zobacz także: Warzą piwo z mikroalgami. Znaleźli sposób, by wypić za zdrowie planety [WIDEO]
teraz odtwarzane
Australijscy piwowarzy warzą piwo z mikroalgami

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej