RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zwiększenie świadczenia 500 Plus? Jasna deklaracja minister Maląg

Szefowa MRiPS Marlena Maląg (fot. PAP/Roman Zawistowski)
Szefowa MRiPS Marlena Maląg (fot. PAP/Roman Zawistowski)

Świadczenie 500 Plus będzie realizowane w tym kształcie, w którym jest. W tym roku i w kolejnym nie planujemy zwiększania tego świadczenia – mówiła w Radiu Wrocław minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Platforma uderza w 500 Plus. Jest odpowiedź Polaków

Wiceszefowa PO Izabela Leszczyna stwierdziła, że program 500 Plus nie poprawił jakości życia polskich dzieci. O sprawę zapytano więc Polaków....

zobacz więcej

– Od samego początku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość objęło rządy, inwestowanie w rodzinę jest naszym priorytetem i dalej tę politykę będziemy realizować. Ale nie tylko poprzez bezpośrednie zwiększanie świadczeń, ale poprzez wprowadzanie nowych. Dlatego też sztandarowe świadczenie „Rodzina 500 Plus”, gdzie blisko 200 mld zł trafiło już do polskich rodzin, będzie realizowane w tym kształcie, w którym jest – powiedziała Maląg.

– W tym roku i w kolejnym nie planujemy zwiększania i w budżecie nie planowaliśmy zwiększania tego świadczenia. Jarosław Kaczyński też już jednoznacznie się do tego odniósł – wskazała minister.

Dodała przy tym, że w tym roku wprowadzono dodatkowe świadczenie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a także dofinansowanie do opieki żłobkowej.

– W międzyczasie został wprowadzony „Dobry start”, a więc przede wszystkim przyjmujemy taką politykę, że rozszerzamy zakres świadczeń – mówiła.

Minister pytana była także o to, czy rząd rozważa podwyższenie wieku emerytalnego.

Bezpieczne wakacje dzieci. Kontrole autokarów

Policjanci oraz inspektorzy transportu drogowego autobusów rozpoczynają kontrole autokarów, którymi dzieci i młodzież będzie jechać na letni...

zobacz więcej

– Nie po to przywróciliśmy wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, aby wydłużać ten wiek – podkreśliła.

Minister rodziny zauważyła, że wiek emerytalny to przede wszystkim przywilej. Jak mówiła, są osoby, które chcą pracować dłużej, czują się jeszcze na siłach i chcą wprowadzać młode pokolenia na rynek pracy.

Niskie bezrobocie


– Mamy bardzo niskie bezrobocie w Polsce. Ręce do pracy są potrzebne, a wykwalifikowani pracownicy z doświadczeniem tym bardziej, dlatego wprowadziliśmy od 1 stycznia tzw. PIT zero dla seniorów. Osoby, które nabędą prawo do emerytury, a chcą dalej pracować, nie mają odprowadzanego podatku do kwoty 85 tys. zł, plus oczywiście kwota wolna od podatku 30-tys. To jest ta zachęta – tłumaczyła.

Dodała, że pracodawcy też już widzą, że jest potrzeba, aby zachęcać osoby w wieku emerytalnym do ewentualnego dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem i starają się wprowadzać elastyczne formy zatrudnienia.

Polacy nie chcą zakładać własnego biznesu. Tylko „pod przymusem”

Tylko 7 proc. Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes. Niemal 30 proc. osób prowadzących biznes myśli o zamknięciu...

zobacz więcej

– My przede wszystkim staramy się wprowadzać zachęty systemowe, (...) ale absolutnie nie wydłużamy i nie planujemy wydłużyć wieku emerytalnego. Dlatego gdy wokół KPO pojawiło się dużo informacji – bo opozycja próbuje wyciągać rzeczy, które nie są prawdziwe – to jednoznacznie pokazujemy, że właśnie ten wskaźnik, o którym mówi Unia Europejska, my mamy wykonany w Polsce – mówiła Maląg.

Przypomniała też, że w Sejmie są złożone dwa projekty o emeryturach stażowych: projekt prezydenta Andrzeja Dudy i projekt Solidarności.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Myślę, że przyjdzie czas, kiedy w komisji będzie praca nad tymi dwoma projektami, żeby wypracować jak najlepsze rozwiązanie dla Polaków i oczywiście takie rozwiązanie, które będzie mogło być też przyjęte i będzie miało swoje odzwierciedlenie w sytuacji emerytalno-rentowej – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej