RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rau o decyzji Bidena: To początek tworzenia stałych baz

Utworzenie stałego dowództwa w Polsce piątego korpusu amerykańskiej armii to początek tworzenia stałych baz – powiedział w Madrycie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Decyzję o stałej amerykańskiej obecności w Polsce ogłosił na szczycie NATO prezydent USA Joe Biden.

Dworczyk: Ustalenia szczytu NATO zwiększają bezpieczeństwo w naszym regionie

Ustalenia szczytu NATO zwiększają bezpieczeństwo w naszym regionie i zmieniają sytuację geopolityczną – uważa szef KPRM Michał Dworczyk. Krytykuje...

zobacz więcej

Minister oznajmił, że według Polski nie obowiązuje tym samym już Akt NATO-Rosja z 1997 r. Sojusz zobowiązał się w nim do nierozmieszczania na stałe znaczących sił w Europie Środkowo-Wschodniej, a Rosja – do nieatakowania sąsiadów. Jednak sama te postanowienia złamała.

– Sposób myślenia wynikający z tego dokumentu został radykalnie przezwyciężony w adekwatnej odpowiedzi na agresję Rosji wobec Ukrainy. Stanowisko polskiego rządu jest tu absolutnie jednoznaczne. Natomiast zdarzają się głosy, że warto ten akt może schować do jakiejś szuflady czy zamrażarki, że kiedy sytuacja się w Rosji zmieni, to warto wrócić do tej koncepcji – powiedział minister Rau.

Szef polskiej dyplomacji oświadczył, że według Polski ten akt nie obowiązuje i nie warto go archiwizować.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej