RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wyspa Węży wolna od rosyjskich żołnierzy. „Cudowna operacja” ukraińskiej armii

Ukraińska armia twierdzi, że przepędziła Rosjan z Wyspy Węży (fot. UKRAINIAN GROUND FORCES/Reuters/Forum; TT/Armyinform)
Ukraińska armia twierdzi, że przepędziła Rosjan z Wyspy Węży (fot. UKRAINIAN GROUND FORCES/Reuters/Forum; TT/Armyinform)

Na położonej na Morzu Czarnym Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich – poinformował w czwartek Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na Telegramie. Jak relacjonuje, ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły „cudowną operację”.

Tak skończył się rosyjski desant na Wyspę Węży. Jest nagranie [WIDEO]

Rosyjska armia w okolicy Wyspy Węży ponosi straty nie tylko na morzu. Po serii spektakularnych sukcesów sił Ukrainy i trafień w rosyjskie okręty,...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Wcześniej dowództwo operacyjne Południe podawało, że w nocy ze środy na czwartek, po udanym przeprowadzeniu przez siły ukraińskie kolejnego etapu operacji wojskowej obejmującej ataki z użyciem rakiet i artylerii na Wyspę Węży, przeciwnik „pośpiesznie ewakuował resztki garnizonu dwoma szybkimi kutrami” i prawdopodobnie opuścił wyspę.

Kłęby dymu nad Wyspą Węży


„Teraz na Wyspie Węży rozlegają się wybuchy” – informowano w komunikacie dowództwa, do którego dołączono zdjęcia dymu unoszącego się nad wyspą. „To będzie Ukraina” – przekazał w czwartek Andrij Jermak.

O atakach w rejonie Wyspy Węży armia ukraińska informowała od ponad tygodnia. Były to uderzenia m.in. na stację radarową i rosyjski system przeciwlotniczy. Wojska rosyjskie zajęły wyspę wkrótce po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę z 24 lutego. Następnie, według strony ukraińskiej, rozmieściły tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy.

Zobacz także: Uwolniono prawdziwego autora słów „Ruskij wojennyj korabl, idi nac**j”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej