RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dworczyk: Ustalenia szczytu NATO zwiększają bezpieczeństwo w naszym regionie

Jednym z głównych ustaleń szczytu było zaproszenie Szwecji i Finlandii do NATO (fot. Stefan Rousseau - WPA Pool/Getty Images)
Jednym z głównych ustaleń szczytu było zaproszenie Szwecji i Finlandii do NATO (fot. Stefan Rousseau - WPA Pool/Getty Images)

Ustalenia szczytu NATO zwiększają bezpieczeństwo w naszym regionie i zmieniają sytuację geopolityczną – uważa szef KPRM Michał Dworczyk. Krytykuje też słowa lidera PO Donalda Tuska, który ocenił, że działania Polski są „mało ambitne”. Przywódcy państw NATO w Madrycie ogłosili wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Zaprosili też Szwecję i Finlandię do wstąpienia w jego szeregi. Szefowie państw i rządów przyjęli również nową Koncepcję Strategiczną.

„Idźcie do diabła”. Ambasador Ukrainy w Niemczech odpowiada na apel „przegrywów”

Państwa wspierające Ukrainę militarnie muszą zadać sobie pytanie, jaki cel chcą osiągnąć; zwycięstwo Ukrainy jest nierealne, konieczne jest...

zobacz więcej

W deklaracji końcowej przywódcy uznali, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności na obszarze euroatlantyckim. W Polsce - jak ogłosił prezydent USA Joe Biden - utworzone ma zostać stałe dowództwo V Korpusu Armii USA.

Dworczyk pytany w Polsat News, czy z polskiej perspektywy możemy być zadowoleni z ustaleń szczytu NATO w Madrycie, ocenił, że „to ważne ustalenia, zwiększają bezpieczeństwo w naszym regionie i wzmacniają bezpieczeństwo, i siłę całego sojuszu, więc powinniśmy być zadowoleni”.

Dworczyk o szczycie NATO


– Zapadły tam szalenie istotne decyzje, które w ogóle zmieniają funkcjonowanie i sytuację Sojuszu - zaczynając od rozszerzenia Sojuszu o Finlandię i Szwecję– wskazał szef KPRM.

Zobacz także: Amerkańska obecność militarna w Polsce. Błaszczak: Decyzja na którą czekaliśmy lata

– Morze Bałtyckie staje się niemal wewnętrznym morzem natowskim. To zmienia w sposób zasadniczy sytuację geopolityczną i militarną w naszym regionie – dodał.

Minister zwracał także uwagę, że w dokumentach NATO Rosja staje się dzisiaj głównym zagrożeniem.

NATO będzie monitorować masową, nielegalna migrację jako zagrożenie dla stabilności

Masowa nieregularna migracja jest jednym z „hybrydowych zagrożeń”, które wrogie siły mogą wykorzystać do podważenia stabilności krajów NATO,...

zobacz więcej

– Zostają wzmocnione i rozbudowane bardzo siły szybkiego reagowania – podkreślił.

– To, co nie zawsze jest akcentowane, a jest szalenie istotne: zmienia się doktryna wykorzystania broni nuklearnej w odpowiedzi na potencjalny atak atomowy. Czyli NATO ma odpowiedzieć w sposób nie adekwatny, tylko o wiele większy, w taki sposób, że ewentualne użycie przez agresora broni nuklearnej spotka się z uderzeniem zadającym tak duże straty, że ten atak stanie się nieopłacalny – zaznaczył Dworczyk.

Reakcja NATO w razie rosyjskiego atakuh2>
Pytany, czy w razie rosyjskiego ataku siły NATO zareagują dzisiaj tak szybko i sprawnie, że nie będziemy mieć powtórki z Buczy czy innych miast Ukrainy, odparł, że „jeżeli chodzi o kraje bałtyckie, trzeba sobie odpowiedzieć, że nie”.

– To niemożliwe ze względów geograficznych i szeregu innych powodów – dodał minister.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Niemożliwe jest ustanowienie na granicy krajów bałtyckich takiego „muru”, aby żaden rosyjski żołnierz granicy nie przekroczył. To zbyt długi odcinek do potencjalnej obrony, zbyt mała populacja, która zamieszkuje te olbrzymie tereny. Gdybyśmy chcieli ustawić i rozciągnąć linię frontu wzdłuż całej granicy, to dziś jest niemożliwe – mówił Dworczyk.

Prezydent Duda: Decyzję NATO ratyfikuję najszybciej, jak się da

Na konferencji prasowej w trakcie szczytu NATO, gdzie zdecydowano o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do struktur Sojusz Północnoatlantyckiego...

zobacz więcej

Według niego ważne jest w tej sytuacji wzmocnienie sił najszybszego reagowania NATO, zwiększenie grup batalionowych do poziomu brygady w krajach bałtyckich, co oznacza przyrost bezpieczeństwa dla krajów regionu.

Dworczyk był także pytany o słowa lidera PO Donalda Tuska, który ocenił w kontekście szczytu NATO, że działania Polski są „mało ambitne”, a postulat stałej obecności co najmniej dwóch brygad sił państw NATO w Polsce nie został zrealizowany.

– Dla mnie nieprawdopodobne jest, że Donald Tusk w swoim zacietrzewieniu politycznym jest w stanie powiedzieć wszystko, niezależnie od tego, jaka jest rzeczywistość – powiedział polityk PiS.

Szef KRPM: Tusk wpisuje się w rosyjską propagandę


– A takimi nieroztropnymi wypowiedziami wpisuje się, po raz kolejny zresztą, bo niedawno była podobna wypowiedź dotycząca zboża – podobna, bo wpisująca się w rosyjską propagandę, pewną narrację, którą możemy znaleźć w części mediów rosyjskojęzycznych – dodał szef KPRM.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej