RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent Duda w Madrycie. Zapowiada, co zrobi po powrocie do kraju [WIDEO]

Decyzje, które zostały podjęte na szczycie NATO w Madrycie, są kluczowe dla Polski, bo wzmacniają jej bezpieczeństwo – powiedział prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem trzeciego, ostatniego dnia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent wymienił między innymi zgodę na rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię. – To bardzo duże wzmocnienie NATO, korzystne zwłaszcza dla nas, dla Morza Bałtyckiego. Dołączają dwa potężne państwa, które mają zaplecze militarne i duży potencjał. Granica z Rosją znacząco się wydłuża – przypomniał.

Szef BBN odpowiada Tuskowi. Przypomniał o dokumencie NATO z 2010 roku

Komentując decyzje przywódców NATO Donald Tusk ocenił w środę, że bezpieczeństwo Polski spada. Skrytykował przy tym polską delegację z prezydentem...

zobacz więcej

W czasie briefingu Andrzej Duda nawiązał też do nowego modelu sił NATO i do wzmocnienia wschodniej flanki, które mają wzmocnić Sojusz, by mógł szybciej reagować na zagrożenia. Prezydent podkreślił, że kluczowe jest potwierdzenie, że NATO będzie bronić każdego kawałka terytorium sojuszników.

„Ponad podziałami omówimy wyniki szczytu NATO”


– To nie jest tak, że będzie odbijanie i wyzwalanie. Nie, obrona będzie natychmiastowa – dodał prezydent. Podstawowa dla bezpieczeństwa Polski – kontynuował – jest także decyzja prezydenta USA ogłoszona podczas szczytu o utworzeniu stałego dowództwa V korpusu amerykańskiej armii.

– Jeżeli Putin zdecydował się zaatakować Ukrainę, by wzmacniać potęgę Rosji, to zawiódł się. NATO okazało się poważne, pewne i decyzyjne – dodał. Zapowiedział, że po powrocie do kraju zorganizuje w poniedziałek Radę Bezpieczeństwa Narodowego. – Warto ponad podziałami politycznymi omówić wyniki tego szczytu i podyskutować, jak dalej powinniśmy działać jako Polska – zaznaczył Andrzej Duda.

Zobacz także: Donald Tusk niezadowolony ze szczytu NATO. „Jestem naprawdę zaniepokojony”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej