RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Bohater” afery podsłuchowej oskarżony. Spółka emitowała bezwartościowe obligacje

„Jednym z podmiotów, który emitował bezwartościowe obligacje była spółka zarządzana przez Marka F.” (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)
„Jednym z podmiotów, który emitował bezwartościowe obligacje była spółka zarządzana przez Marka F.” (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 12 osobom m.in. za niegospodarność i działanie na szkodę funduszy inwestycyjnych, a także o korupcję menadżerską oraz pranie brudnych pieniędzy – poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś. Wśród oskarżonych jest bohater tzw. afery podsłuchowej Marek F.

Sześć lat więzienia dla bossa gangu przemytników ludzi

Na sześć lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Warszawie Shaabana A., szefa gangu przerzucającego imigrantów z Grecji, przez Polskę do krajów Europy...

zobacz więcej

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Legnicy został skierowany przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie 28 czerwca.

– W toku śledztwa ustalono, że działania oskarżonych oraz innych osób, które jeszcze nie są objęte aktem oskarżenia, doprowadziły do wyrządzenia szkody majątkowej funduszom Idea Premium i Parasol w wysokości blisko 200 mln zł – podkreślił prokurator Marcin Saduś.

– Na skutek tych działań szkodę pośrednio poniosło także kilkaset osób, które ulokowały swoje oszczędności w tych Funduszach, nabywając ich jednostki uczestnictwa. Zarzuty przedstawione 12 oskarżonym dotyczą wyrządzenia szkody w wysokości ponad 52 mln zł – tłumaczył.

Wskazał też, że oskarżeni działali w ten sposób, że zarówno w imieniu Funduszy, jak i klientów indywidualnych nabywali całe emisje obligacji ustalonych spółek o niskiej wiarygodności kredytowej.

– Oskarżeni wynajdowali spółki w kiepskiej sytuacji finansowej i proponowali im wypuszczenie obligacji za odpowiednią prowizję, natomiast Idea TFI skupowała „śmieciowe” obligacje, włączając je portfeli inwestycyjnych Funduszy Idea Premium i Parasol. Nieświadomi inwestorzy kupowali jednostki uczestnictwa Funduszy, które miały być bezpieczne. Dom Maklerski zarabiał na prowizjach firm, które emitowały obligacje – zaznaczył.

Funkcjonariusze CBA weszli do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęli kontrolę w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy – poinformował zespół prasowy Biura.

zobacz więcej

– Jednym z podmiotów, który emitował bezwartościowe obligacje w ramach powyższego procederu, była spółka akcyjna faktycznie zarządzana przez Marka F., a w której – jak wynika ze zgromadzonego materiału – wyżej wymieniony miał piastować stanowisko doradcy zarządu. To on podejmował wszelkie decyzje, w tym te dotyczące wielomilionowych transakcji – przekazał Saduś.

– Jego działania polegały m.in. na udzieleniu w 2010 r. korzyści majątkowej w łącznej kwocie blisko 1,2 mln zł osobom zarządzającym Funduszami Idea Premium SFIO i Idea Parasol FIO w zamian za nadużycie przez nich uprawnień i nabycie do portfeli tych Funduszy obligacji jednej ze spółek (wspomnianej spółki akcyjnej) za kwotę 19 mln zł. Następnie obligacje zostały wykupione za znacznie niższą kwotę przez podmioty trzecie, co wyrządziło Funduszom Idea szkodę majątkową w wysokości ok. 10 mln zł – podał.

Wobec bohatera tzw. afery podsłuchowej Marka F. prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym, dokonując wpisu hipotek na posiadanych przez niego nieruchomościach w łącznej kwocie blisko 6 mln zł.

Marek F. prawomocnie skazany za podsłuchy w stołecznych restauracjach

Biznesmen Marek F. został prawomocnie skazany na 2,5 roku więzienia za podsłuchy w stołecznych restauracjach – zadecydował Sąd Apelacyjny w...

zobacz więcej

Aktem oskarżenia prokurator objął także byłego prezesa i wiceprezesa zarządu domu maklerskiego, byłego prezesa zarządu funduszu inwestycyjnego i jednocześnie dyrektora departamentu doradztwa domu maklerskiego oraz byłego dyrektora działu zarządzania aktywami w domu maklerskim. Oskarżony został też doradca inwestycyjny, a także osoby zarządzające spółkami, które emitowały obligacje.

– W śledztwie zastosowano zabezpieczenia majątkowe na mieniu oskarżonych o realnej wartości zabezpieczenia ok. 38 mln zł. Zabezpieczono min. środki pieniężne w wysokości niemal 4 mln zł znajdujące się na zagranicznych rachunkach bankowych i kilkanaście nieruchomości – powiedział.

– Prokuratura Regionalna w Warszawie nadal prowadzi śledztwo w zakresie nierozliczonych procesowo wątków dotyczących wspomnianych powyżej funduszy oraz domu maklerskiego – dodał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej