RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rewolucja na granicy. Morawiecki, Tusk i „lekcja skutecznej polityki” [WIDEO]

W nagraniu przypomniano archiwalne wypowiedzi szefa Platformy Obywatelskiej (fot. FB/Mateusz Morawiecki)
W nagraniu przypomniano archiwalne wypowiedzi szefa Platformy Obywatelskiej (fot. FB/Mateusz Morawiecki)

Przekonywał, że „ten mur nie powstanie”, oskarżał o finansowe nadużycia i załamywał ręce nad „bezradnością rządu”. Donald Tusk od początku był przeciwnikiem pomysłu budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej, która miała wzmocnić bezpieczeństwo Polski, ale także wschodniej flanki NATO. 30 czerwca kończą się prace przy budowie fizycznej bariery granicznej. Premier Mateusz Morawiecki opublikował krótki film podsumowujący narrację lidera PO i fiasko jego strategii. „60-sekundowa lekcja skutecznej polityki” – zachęca szef rządu.

Donald Tusk niezadowolony ze szczytu NATO. „Jestem naprawdę zaniepokojony”

Jeśli rzeczywiście to, o czym się dziś dowiedzieliśmy, to były wszystkie polskie postulaty, to naprawdę jestem bardzo tym zaniepokojony – tak...

zobacz więcej

W spocie przypomniano niektóre archiwalne wypowiedzi szefa Platformy Obywatelskiej.

Na początku kryzysu migracyjnego, sztucznie wywołanego przez reżimy Alaksandra Łukaszenki i Władimira Putina, Donald Tusk nie krył zaniepokojenia sytuacją od naszej wschodniej granicy. – Ten niepokój jest, niestety, uzasadniony – mówił na jednej z konferencji.

Ten mur miał nie powstać


Gdy pojawił się pomysł budowy muru, były premier pytany przez dziennikarzy w Sejmie przekonywał: „ Ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat, bo nie jest wcale intencją zbudowanie dobrych, skutecznych zapór. Ich intencją jest robienie emocjonalnych spektakli i wydanie blisko 2 mld zł bez żadnej kontroli” – stwierdził Tusk 13 października 2021 r.

W czwartek 30 czerwca, po niespełna 8,5 miesiącach od cytowanych słów szefa Platformy, kończą się prace przy budowie bariery fizycznej na 187 km podlaskiego odcinka granicy.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej ruszyła 25 stycznia 2022 r. „To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej” – informowała wtedy Straż Graniczna.

W spocie przypomniano też słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który w lutym tego roku wizytował tereny przygraniczne w Kuźnicy i nadzorował budowę zapory: „Polska granica to jest świętość. Ten, który nie potrafi obronić swojej granicy, jednocześnie naraża się na ogromne niebezpieczeństwo – nie jest szanowany przez innych i pokazuje swoją słabość”.


– Polska, Polacy należą do tych państw, tych narodów, które bronią swoich granic, bo ta granica jest też uświęcona krwią - krwią naszych przodków, dlatego jest ona naszą świętością – podkreślał szef rządu.

Jak wygląda zapora na granicy polsko-białoruskiej?


Powstała bariera fizyczna to pięciometrowe stalowe ogrodzenie zwieńczone concertiną. Do jej powstania zużyto ponad 50 tys. ton stali, m.in. ponad 40 tys. stalowych przęseł.

Bariera elektroniczna zasięgiem działania obejmie wszystkie odcinki zapory fizycznej, a także część wód granicznych. Zastosowane zostaną nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu, kamery). Czytaj więcej: Ruszyła budowa bariery elektronicznej [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej