RAPORT

Wojna na Ukrainie

Fale gorąca mogą dotykać setek milionów ludzi rocznie

W związku ze zmianami klimatu fale gorąca będą narastać (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)
W związku ze zmianami klimatu fale gorąca będą narastać (fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)

W związku ze zmianami klimatu fale gorąca będą narastać i tylko w Azji Południowej będą dotykały pół miliarda ludzi rocznie, a to spowoduje głód, wzrost liczby zgonów i migracje. Odpowiednie działania mogą jednak zmniejszyć zagrożenie.

Jak Słońce oddziałuje na Ziemię? Powstaje wyjątkowy film [WIDEO]

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu ostrzegają przed wysokimi temperaturami, które mogą nieść katastrofalne skutki. Jeśli się im nie zapobiegnie, fale gorąca mają stawać się coraz bardziej uporczywe, np. w gęsto zaludnionej Azji Południowej dotykając każdego roku 500 mln osób.

Mogą w ten sposób doprowadzić do braków jedzenia, wielu zgonów oraz masowych przesiedleń.

Badacze zwracają uwagę np. na fale gorąca, które uderzały w ostatnim czasie w Indie i Pakistan, gdzie temperatura przekraczała 40 st. w cieniu, stwarzając nawet bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia.

Przedstawiają jednocześnie różne scenariusze rozwoju sytuacji na południu Azji do 2100 roku.

Ekstremalne temperatury a populacja


„Wykryliśmy powiązanie między ekstremalnymi temperaturami i populacją. W najlepszym wypadku, jeśli uda nam się spełnić wszystkie postanowienia porozumienia paryskiego, pojawią się ok. dwie dodatkowe fale gorąca rocznie, dotykając 200 mln osób” – mówi prof. Deliang Chen, autor opracowania.

Europejsko-japońska sonda nad powierzchnią Merkurego. Pokazano zdjęcia

Europejsko-japońska sonda kosmiczna BepiColombo przeleciała na wysokości około 200 kilometrów nad powierzchnią Merkurego, planety najbliższej...

zobacz więcej

„Jeśli jednak różne kraje będą nadal przyczyniały się do efektu cieplarnianego, tak jak to robią dzisiaj, będą usuwać roślinność i zabudowywać tereny pomagające w obniżaniu globalnych temperatur, wierzymy, że może pojawiać się nawet pięć fal gorąca w ciągu roku. Do końca wieku będą one dotykały ponad pół miliarda ludzi” – ostrzega ekspert.

Naukowcy podkreślają, że równiny między Indusem i Gangesem to rejon szczególnie wrażliwy na wzrost temperatur. Jednocześnie jest tam szczególnie ciepło i na miejscu mieszka duża liczba ludzi.

Badacze, oprócz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, proponują budowanie nowych ludzkich osiedli w miejscach mniej narażonych na wysokie temperatury.

„Mamy nadzieję, że zarządzający takimi regionami jak Indie czy Pakistan przeczytają nasz raport i go przemyślą. W naszym modelu liczba osób narażonych na fale gorąca jest potężna. Będzie ona w dużej mierze zależała od drogi, jaką kraje obiorą w planowaniu urbanistycznym. Przyszłe emisje gazów i cząstek stałych zdecydują też, jak duża populacja będzie zagrożona” – mówi prof. Chen.

Czy w Księżyc uderzył obiekt naturalny? Naukowcy o nowych kraterach

Ponad trzy miesiące po kolizji, obserwacje prowadzone przez amerykańską agencję kosmiczną NASA potwierdziły nieplanowane uderzenie części rakiety w...

zobacz więcej

„Możemy przynajmniej tę liczbę obniżyć o połowę, jeśli zredukujemy emisje tak, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego. Zarówno ograniczenie ocieplenia, jak i adaptacja do niego mogą zrobić ogromną różnicę” – podkreśla badacz.

Fale gorąca stwarzają poważne kłopoty


W Pakistanie i w Indiach już dzisiaj fale gorąca stwarzają poważne kłopoty. Rolników dotyka susza, a gorąco niszczy plony. Uprawy przenoszone są więc na wyższe szerokości geograficzne, ale to oznacza wylesienie kolejnych połaci ziemi, co sprzyja wyższym temperaturom.

„Przy większej populacji, wykorzystanie ziemi wzrasta, co samo w sobie może napędzać ocieplenie. Każda kolejna fala gorąca poskutkuje większą śmiertelnością i zmniejszoną produktywnością. Niewielu ludzi może pracować w temperaturze 45 st. Obawiam się, że jeżeli nic nie zostanie zrobione, może dojść do potężnych fali migracji” – ostrzega naukowiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej