RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów: Antysemityzm w szkołach jest problemem strukturalnym

W 2021 roku Rias odnotowała łącznie 2738 incydentów antysemickich (fot. Carsten Koall/Getty Images)
W 2021 roku Rias odnotowała łącznie 2738 incydentów antysemickich (fot. Carsten Koall/Getty Images)

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster w wywiadzie dla gazety „Passauer Neue Presse” zwrócił uwagę na antysemityzm rozpowszechniony w instytucjach edukacyjnych w Niemczech. „Antysemityzm jest niestety problemem strukturalnym w szkołach” – powiedział Schuster.

Tysiące aktów antysemityzmu w Niemczech. „Przerażający obraz nienawiści” [RAPORT]

W swoim najnowszym raporcie sieć ośrodków badań i informacji o antysemityzmie (Rias) „przedstawia przerażający obraz nienawiści do Żydów w...

zobacz więcej

„Odnajdujemy go we wszystkich przedmiotach, we wszystkich jego przejawach, na przykład także w odniesieniu do Izraela, a także wśród samych nauczycieli” – mówił Schuster.

Nauczyciele często nie wiedzą, jak radzić sobie z uprzedzeniami antysemickimi.

Wychowawcy muszą zatem otrzymać „narzędzia”, które pozwolą im odpowiednio i wyraźnie reagować na takie incydenty: „Odwracanie wzroku jest zdecydowanie najgorszą z możliwości”.

W czerwcu w Berlinie w Niemczech odbyła się specjalistyczna konferencja poświęcona temu, w jaki sposób można w szkołach realizować działania prewencyjne w zakresie antysemityzmu.

„Der Spiegel”: Jesteśmy ludźmi o nazistowskim pochodzeniu

W Niemczech „gotowość do zastanowienia się, czy we własnym myśleniu można znaleźć antysemickie wzorce nie jest szczególnie wyraźna” – pisze...

zobacz więcej

„Nauczyciele wszystkich typów szkół i przedmiotów muszą umieć odpowiednio reagować na wszelkie formy antysemityzmu, w tym antysemityzm związany z Izraelem. Tu nie może być tolerancji. Nie chcemy jednak pozostawiać nauczycieli samych z tym wyzwaniem. Oprócz ukierunkowanych szkoleń i doskonalenia zawodowego należy także nadal testować programy i materiały dydaktyczne” – stwierdził Schuster w podsumowaniu konferencji zamieszczonym na stronie Centralnej Rady Żydów.

Niemcy mają problem z antysemityzmem. W swoim najnowszym raporcie sieć ośrodków badań i informacji o antysemityzmie (Rias) „przedstawia przerażający obraz nienawiści do Żydów w Niemczech” – w tym obelgi i ataki – napisał we wtorek portal tygodnika „Spiegel”.

W 2021 r. Rias odnotowała łącznie 2738 incydentów antysemickich. To średnio siedem dziennie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej