RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Idźcie do diabła”. Ambasador Ukrainy w Niemczech odpowiada na apel „przegrywów”

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk (fot. arch.PAP/DPA)
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk (fot. arch.PAP/DPA)

Państwa wspierające Ukrainę militarnie muszą zadać sobie pytanie, jaki cel chcą osiągnąć; zwycięstwo Ukrainy jest nierealne, konieczne jest natychmiastowe zawieszenie broni – czytamy w opublikowanym w tygodniku „Zeit” apelu m.in. naukowców i artystów. „Powinniście wreszcie iść do diabła” – komentuje ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk.

Deklaracja końcowa szczytu NATO. „Rosja musi wycofać się z Ukrainy”

Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim –...

zobacz więcej

„Jak dotąd Ukraina była w stanie bronić się przed brutalną wojną napastniczą Rosji, częściowo dzięki ogromnym sankcjom gospodarczym i wsparciu wojskowemu ze strony Europy i USA. Jednak im dłużej trwają te działania, tym bardziej niejasne stają się cele wojny” – piszą autorzy apelu zatytułowanego „Zawieszenie broni teraz!”.

Dalej sygnatariusze piszą o nierealne perspektywie zwycięstwa Ukrainy i wzywają do zastanowienia się czy „dostawy broni są nadal właściwym rozwiązaniem” oraz wskazują na globalne skutki wojny. Dodatkowo w liście można przeczytać, że „negocjacje nie oznaczają, jak się czasem zakłada, dyktowania Ukrainie kapitulacji”.

„Zachód musi dołożyć wszelkich starań, by wpłynąć na rządy Rosji i Ukrainy, by zawiesiły działania wojenne” – przekonują sygnatariusze apelu.

Zobacz także: Rosyjska parada w Berlinie. Ambasador Ukrainy: Jak mogliście pozwolić na tę hańbę?

Jak dotąd „społeczność międzynarodowa, a zwłaszcza główni gracze na Zachodzie, nie podjęła żadnych wspólnych działań w celu rozpoczęcia negocjacji. Dopóki tak się nie stanie, nie można zakładać, że porozumienie jest niemożliwe, a w szczególności, że Putin nie chce negocjować”.

Pod apelem podpisali się m.in. Richard A. Falk (profesor prawa międzynarodowego), Josef Haslinger (pisarz), Wolfgang Merkel (profesor nauk politycznych), Richard D. Precht (filozof), Jeffrey Sachs (profesor ekonomii), Michael von der Schulenburg (były dyplomata ONZ), Edgar Selge (aktor), Ilija Trojanow (pisarz), Erich Vad (emerytowany generał, były doradca wojskowy Angeli Merkel), Johannes Varwick (profesor polityki międzynarodowej), Juli Zeh (pisarka).

Ambasador Ukrainy w Niemczech skomentował apel wpisem na Twitterze: „Tylko nie to znowu, co za banda pseudointelektualnych przegrywów. Wszyscy (...) powinniście wreszcie pójść do diabła ze swoimi defetystycznymi radami. Pa”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej