RAPORT

Tusk kontra Tusk

Blisko 40 stopni. Tropikalny żar i alerty najwyższego stopnia

Groźne burze z gradem i silnymi porywami wiatru w zachodniej połowie kraju i w centrum, tropikalne upały we wschodniej części Polski – takie prognozy na czwartek, ostatni dzień czerwca, przedstawiają synoptycy IMGW. Wydano trzeci, najwyższy poziom alertów przed niebezpiecznie wysokimi temperaturami. Termometry mogą pokazać nawet 38 st.

Wielu będzie zadowolonych. Jest długoterminowa prognoza na wakacje

IMGW opublikował długoterminową prognozę pogody na lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2022 r. Według synoptyków zbliżające się wakacje będą...

zobacz więcej

Jak wskazuje rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed upałem, obowiązuje na południowym wschodzie kraju.

Tropikalny upał – pogoda w czwartek 30 czerwca


Temperatury w piątek będą kształtować się – wyjaśnia synoptyk – od 21-22 st. nad morzem, około 25 w zachodniopomorskim, w centrum około 34, najcieplej będzie na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce: tam do 37, niewykluczone 38 st.

Mogą być pobite rekordy ciepła. Nie tylko wartości maksymalne dla czerwca, ale także maksymalne wartości kiedykolwiek notowane w niektórych miejscowościach – dodaje Walijewski.

Źródło: IMGW

Porywiste burze z gradem


Eksperci IMGW wskazują, że w czwartek przelotne opady deszczu i burze możliwe są w całym kraju, ale te najgroźniejsze zjawiska spodziewane są w zachodniej połowie kraju, szczególnie centrum.

– W czasie burz możliwy grad oraz porywy wiatru do 90 km/h – wskazuje synoptyk Anna Woźniak. Dodała, że w czasie burz może spaść do 25 mm deszczu, miejscami do 40 mm. Najmniej popada na wschodzie kraju; tam lokalnie spadnie ok. 10 mm deszczu.

Dopiero się zacznie


IMGW już ostrzega, że najgroźniejsze burze spodziewane są w piątek.

Źródło: IMGW

Zobacz także: Pogoda na wakacje. Gdzie w Europie będzie najcieplej? Sprawdziliśmy to

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej