RAPORT

Wojna na Ukrainie

NATO będzie monitorować masową, nielegalna migrację jako zagrożenie dla stabilności

Nielegalni migranci przy granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu Górnym w 2021 r. (fot. STR/NurPhoto via Getty Images)
Nielegalni migranci przy granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu Górnym w 2021 r. (fot. STR/NurPhoto via Getty Images)

Masowa nieregularna migracja jest jednym z „hybrydowych zagrożeń”, które wrogie siły mogą wykorzystać do podważenia stabilności krajów NATO, poinformowano na szczycie NATO. W Madrycie szefowie państw i rządów przyjęli nową koncepcję strategiczną Sojuszu.

Zapora na granicy. Ruszyła budowa bariery elektronicznej [WIDEO]

Prace nad budową bariery fizycznej na granicy z Białorusią dobiegają końca. Straż Graniczna poinformowała, że ruszyła instalacja bariery...

zobacz więcej

Uwzględnienie takich zagrożeń było wyraźnym żądaniem krajów Sojuszu na zewnętrznych rubieżach NATO, w tym gospodarza szczytu – Hiszpanii, która jest świadkiem wykorzystywania migracji przez sąsiadów jako narzędzia nacisku politycznego. Przykładem tego typu zagrożenia był również kryzys na granicy Polski z Białorusią w ubiegłym roku.

Nowa koncepcja strategiczna dwukrotnie wspomina o migracji jako elemencie, który należy monitorować w następnej dekadzie i wskazuje na południową flankę jako nowe źródło ryzyka dla stabilności.

„Konflikty, niestabilność i brak bezpieczeństwa w Afryce i na Bliskim Wschodzie mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych partnerów” – napisano w dokumencie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Sojusznicy na spotkaniu w Madrycie zgodzili się, że obszary na południe od NATO, zwłaszcza Bliski Wschód, Afryka Północna i region Sahelu, stoją w obliczu wzajemnie powiązanych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, demografii, gospodarki i polityki, które są stymulowane przez siły zewnętrzne.

Dramat na granicy hiszpańskiej enklawy w Maroku. Liczba ofiar wzrasta

Podczas piątkowej próby wtargnięcia przez nielegalnych imigrantów do Melilli, hiszpańskiej enklawy sąsiadującej z Marokiem, zginęło co najmniej 31...

zobacz więcej

„Sytuacja ta stanowi podatny grunt dla rozprzestrzeniania się pozapaństwowych grup zbrojnych, w tym organizacji terrorystycznych. Umożliwia również destabilizującą i siłową ingerencję konkurentów strategicznych” – czytamy dalej w dokumencie.

„Nikt nie powinien wątpić w naszą siłę i determinację, by bronić każdego centymetra terytorium sojuszniczego, zachować suwerenność i integralność terytorialną wszystkich sojuszników i zwyciężyć w walce z każdym agresorem” – napisano w tekście.

W ubiegły piątek podczas próby masowego przekroczenia granicy w hiszpańskiej enklawie Melilla graniczącej z Marokiem zginęło co najmniej 23 migrantów, a wielu innych zostało rannych. Incydent wywołał debatę, czy artykuł 5 traktatu NATO ma zastosowanie do obrony Melilli i innej hiszpańskiej enklawy Ceuty, ponieważ znajdują się one poza granicami, które NATO uznaje za swoje terytorium.

Zdaniem wysokiego rangą hiszpańskiego źródła rządowego sformułowania zawarte w nowej koncepcji strategicznej rozwiewają wszelkie wątpliwości dzięki wyraźnemu uwzględnieniu południowych enklaw Hiszpanii.

Niezależnie od tego w ramach działań mających na celu sprostanie wyzwaniom zidentyfikowanym w regionie Sahelu NATO zatwierdziło pakiet budowania zdolności obronnych dla Mauretanii. Mauretania, która graniczy z targanym konfliktami Mali, otrzyma wsparcie w zakresie „wywiadu, operacji specjalnych i bezpieczeństwa morskiego”, aby stawić czoła problemom związanym z bezpieczeństwem, w tym nielegalnej migracji i bezpieczeństwu granic, powiedział na briefingu Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej