RAPORT

Wojna na Ukrainie

20 członków narkogangu z Podbeskidzia oskarżonych

Sprzedawali narkotyki i zaopatrywali laboratoria „mety” w tabletki z pseudoefedryną (fot. CBŚP)
Sprzedawali narkotyki i zaopatrywali laboratoria „mety” w tabletki z pseudoefedryną (fot. CBŚP)

Kolejnych 20 członków gangu wywodzącego się z Bielska-Białej zostało oskarżonych przez Śląski Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji o produkcję narkotyków oraz przemyt i handel nimi. Lider grupy Krzysztof C. odpowie za handel nielegalną bronią i amunicją. W sprawie bandy z Podbeskidzia aktami oskarżenia objęto łącznie 38 osób; trwa śledztwo przeciwko 23 podejrzanym.

Zaczynał jako drobny diler, teraz odpowie przed sądem za kierowanie narkogangiem

Podczas śledztwa w sprawie handlu narkotykami w Bielsku, udało się ustalić m.in. sprawcę zakatowania młodego mężczyzny w 2016 roku.

zobacz więcej

Śledztwo Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach oraz CBŚP dotyczy działalności kilkudziesięcioosobowej grupy działającej w latach 2016-20 na Śląsku, w Małopolsce, Czechach i Słowacji. Na czele gangu stał Krzysztof C., mający świetne koneksje w podziemiu kryminalnym na Śląsku.

Kierowana przez niego banda operowała z Bielska-Białej, gdzie za sprawą współpracy m.in. z kibolami lokalnej drużyny niemal zmonopolizowała handel narkotykami. Zresztą właśnie obrót substancjami odurzającymi był głównym źródłem zarobku gangu.

Według prokuratury przestępcy sprzedali łącznie co najmniej 107 kg amfetaminy, 135 kg marihuany, 38 tys. sztuk tabletek ecstasy i ponad 4,5 mln sztuk tabletek z zawartością pseudoefedryny. Te ostatnie miały trafiać do laboratoriów metamfetaminowych działających u naszych południowych sąsiadów. Z kolei Czesi i Słowacji zaopatrywali Krzysztofa C. w broń i amunicję, które boss sprzedawał na terenie Polski.

Zobacz także: Narcos Siedlce. „Batman” skazany za handel toksyczną „mocą”

Gang sprzedał tonę narkotyków. CBŚP zatrzymało kolejnych podejrzanych

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali dwóch członków gangu, który wprowadził do obrotu co najmniej tonę narkotyków. Przy gangsterach znaleziono 670 tys....

zobacz więcej

Oskarżeni o 46 przestępstw


Do tej pory śledczy ze śląskich „pezetów” skierowali do sądu dwa akty oskarżenia przeciwko 18 członkom gangu. Trzeci - obejmujący kolejne 20 osób, którym zarzucono popełnienie 46 przestępstw - trafił niedawno do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

– Prokurator zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzanie znacznych ilości narkotyków, dokonywanie obrotu i przemyt znacznych ilości narkotyków. W toku śledztwa ustalono, że osoby te wprowadziły do obrotu łącznie co najmniej 20 kg amfetaminy, 33 kg marihuany, 500 gram kokainy, 11 tys. sztuk tabletek ecstasy i ponad 300 tys. sztuk tabletek z zawartością pseudoefedryny. Ponadto Krzysztof C. jest oskarżony o handel bronią palną i amunicją bez wymaganego zezwolenia oraz nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji – powiedział prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.

Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia.

Zobacz także: Uderzenie w gangi, które handlowały narkotykami i fałszywymi certyfikatami covidowymi
Boss grupy zarabiał na handlu bronią z Czech i Słowacji (fot. CBŚP)
Boss grupy zarabiał na handlu bronią z Czech i Słowacji (fot. CBŚP)

Polski gang zaopatrywał czeskie laboratoria metamfetaminy. Ujęto 11 osób

Polsko-czeskie uderzenie w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się produkcją i handlem metamfetaminą.

zobacz więcej

Zastraszali świadków i skruszonych


W czasie śledztwa ustalono, że członkowie gangu z Podbeskidzia odpowiadają także za podpalenie kilku lokali gastronomicznych m.in. w celu wyłudzenia odszkodowania.

Gangsterzy mieli także zastraszać osoby, które zdecydowały się zeznawać przeciwko grupie. Jedną z nich był członek gangu, który po zatrzymaniu poszedł na współpracę z organami ściągani i został tzw. małym świadkiem koronnym.

Prokuraturze udało się zabezpieczyć majątek oskarżonych w wysokości blisko 800 tys. zł.

Zobacz także: Rozbito nowodworski narkogang. Chowali towar w „banku ziemskim”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej