RAPORT

Wojna na Ukrainie

Angela Merkel ma nową pracę. Będzie przewodniczyć jury portugalskiej nagrody

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images)
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images)

Czytać, spać, podróżować, „a potem zobaczymy” – takie były plany byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel po odejściu z rządu. Jednak po prawie siedmiomiesięcznej przerwie Merkel jest już najwyraźniej gotowa do podjęcia pierwszej nowej pracy – pisze „Bild”. Według gazety będzie przewodniczyć jury portugalskiej nagrody.

Deutsche Welle: Unijny zakaz sprzedaży aut spalinowych coraz bliżej

Przedstawiciele państw UE zgodzili się, aby od 2035 r. możliwa była rejestracja tylko samochodów zeroemisyjnych – napisał w środę portal Deutsche...

zobacz więcej

Była kanclerz ma przewodniczyć jury nagrody Gulbenkian Prize for Humanity (Nagrodę Gulbenkiana dla Ludzkości). Poinformowała o tym w środę rzeczniczka Merkel w odpowiedzi na pytanie agencji dpa.

Objęcie przez Merkel przewodnictwa w jury nastąpi najprawdopodobniej jesienią w połączeniu z jej udziałem w tegorocznej ceremonii wręczenia nagród.

Fundacja założona przez ormiańskiego magnata naftowego i kolekcjonera sztuki Calouste Gulbenkiana w Portugalii w 1956 r. ma na celu poprawę jakości życia ludzi poprzez sztukę, dobroczynność, naukę i edukację.

W 2020 r. fundacja ustanowiła Nagrodę Prize for Humanity. Dwa lata temu szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg jako pierwsza otrzymała nagrodę o wartości miliona euro. Thunberg została uhonorowana za walkę z globalnym ociepleniem i degradacją środowiska – przypomina „Bild”.

Od poniedziałku Merkel przebywa w Waszyngtonie, gdzie wraz z byłym prezydentem USA Barackiem Obamą odwiedziła Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów – pisze „Bild”. „Cieszę się, że mogę ją nazywać przyjaciółką” – napisał o Merkel były prezydent USA na Twitterze, publikując wspólne zdjęcie.

Merkel już w przeszłości dawała do zrozumienia, że po zakończeniu urzędowania chce dużo podróżować, także do USA. Na początku kwietnia była we Włoszech, odwiedziła Florencję i Rzym – zauważa „Bild”.

Zobacz także: „Arogancja Scholza”. Tak odpowiedział na pytanie dziennikarki o Ukrainę [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej