RAPORT

Wojna na Ukrainie

Siostra obrońcy Mariupola: Większość uwolnionych jest bez rąk lub nóg, ale są szczęśliwi

Wielu obrońców Azowstalu walczyło do końca, mimo bardzo poważnych ran (fot. Forum/Reuters/DMYTRO OREST KOZATSKYI/AZOV REGI)
Wielu obrońców Azowstalu walczyło do końca, mimo bardzo poważnych ran (fot. Forum/Reuters/DMYTRO OREST KOZATSKYI/AZOV REGI)

Większość ukraińskich obrońców Mariupola, uwolnionych w środę w ramach wymiany jeńców, nie ma rąk albo nóg, ale są szczęśliwi – powiedziała portalowi Suspilne siostra jednego z dowódców obrony kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jeszcze jest w rosyjskiej niewoli.

Żona żołnierza: W Azowstalu nie walczą już tylko ciężko ranni

Zwracamy się do prezydenta Chin, żeby uratował wartości całego świata, uratował obrońców Mariupola – zaapelowała na konferencji prasowej żona...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

„Prawie wszyscy, 99 proc., są bez rąk, bez nóg. Ktoś stracił czucie, ktoś inny nie widzi, ale są szczęśliwi. Niektóre chłopaki mówią ze łzami w oczach, inni nie mogą mówić” –mówiła Tetiana Charko. „To wielkie szczęście móc zobaczyć ich uśmiechy, ich oczy. Czekamy na absolutnie każdego obrońcę” – dodała Charko, która reprezentuje Stowarzyszenie Rodzin Obrońców Azowstalu.

Inna przedstawicielka Stowarzyszenia Kateryna Popowa zapewniła, że będzie ono działać, dopóki do domu nie wróci ostatni obrońca ojczyzny.

Co się stało z obrońcami Azowstalu? Ukraiński wywiad ujawnia

Większość ukraińskich jeńców wojennych z mariupolskiego Azowstalu przebywa w obozie w okupowanej Ołeniwce w obwodzie donieckim – poinformował w...

zobacz więcej

W ramach największej jak dotąd wymiany jeńców do domu wróciło 144 żołnierzy ukraińskich, w tym 95 obrońców Azowstalu.

Obrońcy Mariupola po niemal trzech miesiącach bardzo ciężkich walk, w tym w oblężonym przyczółku na terenie zakładów Azowstal, w maju trafili do rosyjskiej niewoli po decyzji dowództwa, że „ma zostać uratowane życie żołnierzy”. Według strony ukraińskiej do niewoli trafiło ponad 2,5 tys. osób, w tym żołnierze pułku Azow, 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, a także przedstawicieli innych formacji. Rząd Ukrainy zapowiedział, że jeńcy mają zostać wymienieni na rosyjskich żołnierzy, i zapewniał, że sprawę traktuje priorytetowo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej