RAPORT

Wojna na Ukrainie

Licencjat z zakresu nauk o rodzinie. Pięciu aresztantów obroniło się na KUL

Studia okazały się bardzo skuteczną metodą resocjalizacji (fot. Katolicki Uniwersytet Lubelski)
Studia okazały się bardzo skuteczną metodą resocjalizacji (fot. Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Pięciu osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie obroniło w środę prace licencjackie z zakresu nauk o rodzinie z oceną bardzo dobrą. W środę rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zaprosił ich na drugi stopień studiów.

Więźniowie postarają się o tytuł licencjata. Na szczególnym kierunku

KUL jest jedną z nielicznych uczelni w Polsce, które umożliwiają więźniom zdobycie wyższego wykształcenia. Uniwersytet podpisał umowę z Aresztem...

zobacz więcej

Biuro prasowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przekazało w środę, że prace licencjackie osadzonych, pisane pod kierunkiem ks. prof. Kalinowskiego, oceniła komisja pod przewodnictwem prodziekana Wydziału Teologii ks. prof. Mirosława Brzezińskiego.

Zdaniem recenzującej prace dr Agnieszki Zaborowskiej z Wydziału Nauk Społecznych wartość merytoryczna prac nie odbiega poziomem od akademickich standardów. Dodała, że absolwenci charakteryzują się dużą pokorą i wiedzą.

Skazany na dożywocie z najlepszymi wynikami w nauce w kraju

Skazany na karę dożywotniego więzienia 35–letni Pakistańczyk uzyskał najlepsze wyniki na maturze w krajowym rankingu szkół prywatnych i zdobył...

zobacz więcej

Studia za kratami skuteczną resocjalizacją


KUL poinformował, że przez trzy lata więźniowie realizowali taki sam program, jak studenci kształcący się stacjonarnie na uniwersytecie. Publikacje naukowe były im dostarczane przez wykładowców, z którymi na bieżąco konsultowali wszelkie zagadnienia.

W komunikacie zacytowano wypowiedź jednego z osadzonych, który przyznał, że uczelnia dała mu szansę na rozwój intelektualny. „Inaczej dziś postrzegam wiele spraw, nawet jeśli chodzi o wychowanie dziecka, które czeka na mnie w domu. Mam przekonanie, że nie zmarnowałem tego czasu w więzieniu” – podkreślił. Zapowiedział rozpoczęcie studiów magisterskich w październiku.

W kwietniu br. przedstawiciele KUL i Centralny Zarząd Służby Więziennej podpisali list intencyjny w sprawie uruchomienia Centrum Studiów KUL dla Osadzonych, które ma umożliwić skazanym kształcenie na poziomie wyższym, a także przyswojenie przez nich istotnych wartości etycznych i humanistycznych. Uruchomienie ośrodka zapowiedziano na październik.

Biuro prasowe KUL przekazało w komunikacie, że od 2013 r. studia na KUL ukończyło blisko 30 osób odbywających karę pozbawienia wolności. Osiemdziesiąt procent absolwentów po opuszczeniu aresztu nie trafia już na drogę przestępczą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej