RAPORT

Tusk kontra Tusk

Amerykańska obecność militarna w Polsce. Błaszczak: Decyzja o którą zabiegaliśmy lata

Szef MON Mariusz Błaszczak (fot.  TVP Info)
Szef MON Mariusz Błaszczak (fot. TVP Info)

To z Polski będą dowodzone siły amerykańskie, operujące na wschodniej flance NATO, chodzi o wzmocnienie w sytuacji groźnej – powiedział w środę w Madrycie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do tego, że w Polsce ma powstać stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA.

„Główne oczekiwania Polski wobec szczytu NATO spełnione”. Co to oznacza?

Przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione – ocenił szef Biura Bezpieczeństwa...

zobacz więcej

– Została podjęta decyzja, o którą zabiegaliśmy przez lata, polegająca na tym, że USA ogłosiły, że wysunięty element dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych będzie na stałe w Polsce. To bardzo ważne. Wcześniej mieliśmy rotacyjną obecność, potem w czasie negocjacji doszliśmy do wzmocnionej obecności, a teraz mamy już stałą obecność. O to zabiegaliśmy – powiedział Błaszczak na briefingu prasowym w Madrycie, w związku z odbywającym się tam szczytem NATO.

Zobacz także: Biden: W Polsce powstanie na stałe kwatera V Korpusu armii USA

Minister podkreślał, że korpus ten „to przywrócony do życia korpus armii USA, którego zadaniem jest dowodzenie przede wszystkim na wschodniej flance NATO”.

– Także możemy powiedzieć wprost, że to z Polski będą dowodzone siły amerykańskie, które albo operują, albo będą operowały na wschodniej flance NATO. Zresztą Sojusz jest tak zbudowany, że przede wszystkim chodzi o wzmocnienie w sytuacji groźnej – mówił Błaszczak.

Minister zapewnił, że Polska jest na takie wzmocnienie przygotowana, a obecnie są budowane składy broni i amerykańskiego sprzętu wojskowego; te inwestycje są współfinansowane przez Polskę, NATO i USA.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Od jesieni 2020 roku w Poznaniu działa wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Na początku marca, w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę, Amerykanie zapowiedzieli przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu z USA do Europy i przerzut z Fort Knox do Niemiec i Polski kolejnych 300 wojskowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej