RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ambasador USA: Stała obecność naszych wojsk w Polsce to historyczne wydarzenie

Mark Brzeziński (fot. PAP/Adam Warżawa)
Mark Brzeziński (fot. PAP/Adam Warżawa)

Decyzja o stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce ma historyczny charakter, nigdy wcześniej nie mówiliśmy o permanentnej obecności naszych sił w Polsce – oświadczył w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

„Główne oczekiwania Polski wobec szczytu NATO spełnione”. Co to oznacza?

Przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione – ocenił szef Biura Bezpieczeństwa...

zobacz więcej

W środę przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie prezydent USA zapowiedział wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, wymienił utworzenie w Polsce stałego dowództwa V Korpusu Armii USA.

–To pierwsze w historii stałe siły amerykańskie, które będą stacjonowały na wschodniej flance NATO – zaznaczył Brzezinski na konferencji prasowej w Warszawie. Podkreślił, że to bardzo znaczący i ważny krok. Doprecyzował, że dowództwo V Korpusu amerykańskiej armii wraz z towarzyszącym mu batalionem wsparcia będzie zlokalizowane w Poznaniu.

– Nie powiem dokładnie, ilu żołnierzy będzie tam stacjonowało, ale obecnie w bazach na terenie całej Polski przebywa ponad 10 tys. amerykańskich wojskowych, to ma uzasadnienie strategiczne. Teraz dodajemy do tego stałą obecność dowództwa V Korpusu w Poznaniu i wspierającego go garnizonu. To są absolutnie kluczowe kroki, które wymagały naprawdę dużej odwagi ze strony prezydenta Bidena jako decydenta politycznego – powiedział Brzezinski.

Ambasador zaznaczył, że stała kwatera główna w Poznaniu wzmocni amerykański system dowodzenia oraz zdolności wojsk USA do współpracy z Wojskiem Polskim i innymi siłami NATO. – To wszystko dzieje się częściowo dzięki centralnej roli Polski we wspieraniu zdolności odstraszania i obrony NATO – tłumaczył dyplomata.

Zapowiedział, że USA będą również dążyły do wzmocnienia rotacyjnej obecności swoich wojsk w Polsce, w tym jednostek bojowych brygady pancernej, elementów brygady lotnictwa bojowego i innych oddziałów.

W Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w Madrycie, że w Polsce będzie stała kwatera główna V korpusu armii USA. – Potwierdzimy nasze zobowiązanie do...

zobacz więcej

Ważna decyzja dla Polski i NATO oraz wiadomość dla Putina


– Ta decyzja jest ważna dla bezpieczeństwa Polski, ale i całego NATO, to także wiadomość dla Putina, przypomnę tutaj słowa Bidena o tym, że USA będą broniły każdego metra kwadratowego terytorium NATO. Ten krok tylko wzmacnia ten przekaz – mówił Brzezinski.

Mówiąc o historycznym charakterze decyzji o stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, przypomniał o „Polakach, którzy ryzykowali życiem dla wolności USA, jak Tadeusz Kościuszko czy Kazimierz Pułaski i Amerykanach, którzy ryzykowali życiem dla wolności Polski”.

–Dziś USA i Polską są wolne i będą się nawzajem bronić, a także stać po stronie narodu ukraińskiego – zaznaczył Brzezinski.

Prezydent USA na Zamku Królewskim: Nie lękajcie się!

Prezydent USA rozpoczynając w sobotę wieczorem przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego nawiązywał do słów Jana Pawła II. – „Nie lękajcie...

zobacz więcej

Biden dumny i zainspirowany polską reakcją na kryzys humanitarny


Dyplomata przekazał również dziennikarzom, że w piątek odbył z Joe Bidenem w Białym Domu niemal godzinną rozmowę w cztery oczy. – Prezydent Biden przekazał mi jak bardzo jest dumny i zainspirowany polską reakcją na kryzys humanitarny związany z Ukrainą, rozmawiał ze mną o tym długo, o tym głębokim humanitaryzmie, który Polska prezentuje wobec ukraińskich uchodźców. On powiedział „thank you”, ja mówię „dziękuję” – przekazał ambasador.

Dodał, że podczas rozmowy w Białym Domu Biden zadał mu wiele pytań, m.in. o to, co inspiruje Polaków do takiego wspierania Ukrainy. – Powiedziałem mu: „panie prezydencie, dla Polaków to jest drugi 1939 rok”. Prezydent Biden doskonale wiedział, co miałem na myśli – zauważył Brzezinski.

– Ta decyzja wymagała odwagi (...). Prezydent Biden zademonstrował zdecydowaną postawę i powiedział: „to jest właśnie to, co należy zrobić, bezpieczeństwo Polaków musi zostać zapewnione, terytorium NATO musi być chronione i zapewnimy to dzięki stałej kwaterze głównej w Polsce – relacjonował dyplomata. Brzeziński podkreślił, że przesłanie jest takie, że „Polska jest bezpieczna”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej