RAPORT

Wojna na Ukrainie

Deutsche Welle: Unijny zakaz sprzedaży aut spalinowych coraz bliżej

UE chce, aby po europejskich drogach jeździły tylko pojazdy zeroemisyjne (fot. Shutterstock/Paolo Bona)
UE chce, aby po europejskich drogach jeździły tylko pojazdy zeroemisyjne (fot. Shutterstock/Paolo Bona)

Przedstawiciele państw UE zgodzili się, aby od 2035 r. możliwa była rejestracja tylko samochodów zeroemisyjnych – napisał w środę portal Deutsche Welle, powołując się na ustalenia agencji AFP. Za sprawą Niemiec, umowa zakłada także możliwość rejestrowania nowych aut na paliwa syntetyczne.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Min. Moskwa: Dla nas nie do przyjęcia

Wprowadzenie zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 r., co proponuje Komisja Europejska w swoim planie osiągnięcia neutralności...

zobacz więcej

Ministrowie środowiska państw UE mieli się porozumieć w tej sprawie w nocy z wtorku na środę podczas rozmów w Luksemburgu. Zakaz sprzedaży ma dotyczyć samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Wspólnota chce w ten sposób doprowadzić do przestawienia się transportu indywidualnego na pojazdy elektryczne.

Steffi Lemke, minister środowiska Niemiec, zaproponowała wg dw.com, aby „Komisja Europejska przedstawiła propozycję rejestracji pojazdów po 2035 r., które będą napędzane wyłącznie paliwami neutralnymi pod kątem emisji CO2 i które nie będą dotyczyć standardów dla flot”. Za tzw. samochody zeroemisyjne uważa się auta napędzane paliwami syntetycznymi.

Zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 r. Co zrobią Niemcy?

– Rząd Niemiec nie poprze unijnych planów całkowitego zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 r. – powiedział minister Finansów...

zobacz więcej

Paliwa syntetyczne są zazwyczaj produkowane z wody i CO2 przy użyciu energii elektrycznej. „Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział po obradach ministrów środowiska, że przytłaczająca większość producentów samochodów stawia na pojazdy elektryczne. Zaznaczył jednak, że Komisja Europejska jest technologicznie neutralna” – czytamy na portalu dw.com. Timmermans miał wyrazić sceptycyzm co do możliwości paliw syntetycznych.

Polski rząd jest przeciwny zakazowi sprzedaży aut z silnikami spalinowymi. „Nie jesteśmy dziś na to gotowi, nikt nie jest gotowy; rynek nie jest gotowy, żeby zaakceptować rok 2035 jako datę zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym. Sprzeciwiamy się tej propozycji – oświadczyła we wtorek w Luksemburgu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej