RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zagadka marsjańskich chmur. Każdy może pomóc w jej rozwiązaniu

Każdy może zaangażować się w projekt „Cloudspotting on Mars” (fot. NASA)
Każdy może zaangażować się w projekt „Cloudspotting on Mars” (fot. NASA)

Identyfikując chmury w danych zebranych przez sondę NASA Mars Reconnaissance Orbiter, internauci mogą pomóc w badaniach atmosfery Czerwonej Planety – informuje portal TVP Nauka.

Europejsko-japońska sonda nad powierzchnią Merkurego. Pokazano zdjęcia

Europejsko-japońska sonda kosmiczna BepiColombo przeleciała na wysokości około 200 kilometrów nad powierzchnią Merkurego, planety najbliższej...

zobacz więcej

Podobnie jak Ziemia, Mars posiada chmury zbudowane z lodu wodnego. Na Czerwonej Plancie obserwuje się również chmury złożone z kryształków zestalonego dwutlenku węgla. Dzięki obserwacji chmur, naukowcy mają nadzieję lepiej zrozumieć strukturę atmosfery Marsa – podaje portal TVP Nauka.

Projekt „Cloudspotting on Mars” (Odnajdywanie marsjańskich chmur) angażuje internautów do poszukiwania informacji o marsjańskich chmurach. Miłośnicy nauki mogą analizować dane z sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Może to pomóc naukowcom w ustaleniu, dlaczego atmosfera Marsa jest obecnie bardzo rzadka. Liczne badania sugerują, że Czerwona Planeta miała w przeszłości znacznie gęstszą atmosferę.

Chmury jak świetliste łuki


Projekt opiera się na 16-letnim zapisie danych z sondy MRO. Jeden z instrumentów sondy – Mars Climate Sounder (MCS) – bada atmosferę w świetle podczerwonym. Na danych pochodzących z MCS chmury wyglądają jak świetliste łuki.

– Mamy teraz do przeszukania ponad 16 lat danych, które są bardzo cenne – pozwalają nam zobaczyć, jak temperatury i chmury zmieniają się w różnych porach roku i na przestrzeni lat – tłumaczy Armin Kleinboehl, zastępca kierownika ds. badań Mars Climate Sounder, NASA JPL Naukowcy eksperymentowali z algorytmami, aby zidentyfikować świetliste łuki w danych z MCS. Okazało się, że ludzie byli bardziej skuteczni. Projekt „Cloudspotting on Mars” może również pomóc w tworzeniu lepszych algorytmów, które mogłyby przeszukiwać dane w przyszłości.

Narzędzie do przeszukiwania danych znajduje się pod tym adresem internetowym.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Internauci mają za zadanie poszukiwać świetlistych łuków na każdym ze zdjęć. Łuk powinien mieć dwa ramiona i wyraźnie zarysowany szczyt. Kluczowe jest zaznaczenie szczytu łuku z wykorzystaniem narzędzia „Arch peak marker”. Jeśli na zdjęciu znajduje się wiele łuków, konieczne jest zaznaczenie każdego z nich. Po zaznaczeniu każdego ze szczytów lub w przypadku braku łuków na zdjęciu internauci powinni wybrać opcję „Done”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej