RAPORT

Pogarda

Donald Tusk niezadowolony ze szczytu NATO. „Jestem naprawdę zaniepokojony”

Donald Tusk komentuje decyzje przywódców NATO (fot. Forum/ Zbyszek Kaczmarek)
Donald Tusk komentuje decyzje przywódców NATO (fot. Forum/ Zbyszek Kaczmarek)

Najnowsze

Popularne

Jeśli rzeczywiście to, o czym się dziś dowiedzieliśmy, to były wszystkie polskie postulaty, to naprawdę jestem bardzo tym zaniepokojony – tak Donald Tusk podsumował w środę ustalenia przywódców NATO, które zapadły na szczycie w Madrycie. Decyzje, które zapadły, zdaniem szefa PO „nie zwiększają w sposób jednoznaczny polskiego bezpieczeństwa”. Były premier mówił o tym na spotkaniu liderów opozycji w Senacie.

Stoltenberg: Zademonstrujemy, że drzwi NATO są otwarte

Zapraszając Finlandię i Szwecję, by przystąpiły do NATO, zademonstrujemy, że drzwi Sojuszu pozostają otwarte – powiedział sekretarz generalny Jens...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Na początku spotkania w Senacie przewodniczący Platformy Obywatelskiej występując u boku marszałka Tomasza Grodzkiego mówił o swoich oczekiwaniach, jakie miał wobec spotkania przywódców Paktu Północnoatlantyckiego, które do czwartku potrwa w Madrycie.

Donald Tusk krytycznie o decyzjach NATO


– Zależało nam wszystkim, żeby te wcale te niewygórowane aspiracje Polski, czyli dwie brygady na flance wschodniej w tej polskiej części – mówię o stałym pobycie dwóch brygad jako takim czymś oczywistym – i ja miałem nadzieję, że to będzie taki postulat, z którym prezydent Duda pojedzie do Madrytu – argumentował Donald Tusk. Dlatego – jak mówił – z rozczarowaniem przyjął słowa szefa BBN Pawła Solocha, że polskie oczekiwania wobec szczytu zostały spełnione.

Zdaniem Tuska Polska powinna się domagać znacznie więcej, a to, co zdecydowali zachodni przywódcy – jego zdaniem – „nie zwiększa w sposób jednoznaczny polskiego bezpieczeństwa”.

– Obiektywnie dzisiaj, może dlatego, że tak mało ambitne i mało podmiotowe są działania polskiej strony, jesteśmy w gorszej sytuacji niż pół roku temu, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Tak zupełnie fundamentalnie – stwierdził.

Stała obecność sił USA w Polsce


Słowa lidera PO mogą zaskakiwać, jeśli weźmie się pod uwagę dotychczasowe ustalenia szczytu w Madrycie. Przypomnijmy, że w jego trakcie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił ustanowienie w Polsce stałego wysuniętego dowództwa V korpusu US Army.
teraz odtwarzane
W Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA

Bezprecedensowa decyzja oznacza pierwsze stałe rozmieszczenie sił USA na wschodniej flance. W komunikacie Pentagonu wskazano też, że „to działanie opiera się na centralnej roli, jaką Polska odgrywa we wsparciu wiarygodnego odstraszania i obronności NATO”.

Przedstawiciele Pentagonu dodają, że istotne skutki dla całego regionu będzie miało również rozmieszczenie dodatkowego Brygadowego Zespołu Bojowego w Rumunii, co umożliwi utrzymanie potencjalnych dodatkowych sił wysłanych przez USA do regionu, pozwoli na zwiększenie rotacyjnej obecności wojsk USA w państwach bałtyckich oraz na częstsze i bardziej regularne ćwiczenia.

Największe zmiany w NATO od czasów Zimnej Wojny


O największych od czasów Zimnej Wojny zmianach w obronności Sojuszu mówił również jego szef Jens Stoltenberg: „Zwiększymy nasze grupy bojowe na Wschodzie do poziomu brygad. Przekształcimy siły odpowiedzi i zwiększymy liczebność sił szybkiego reagowania do ponad 300 tysięcy żołnierzy”.

„Główne oczekiwania Polski wobec szczytu NATO spełnione”. Co to oznacza?

Przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione – ocenił szef Biura Bezpieczeństwa...

zobacz więcej

Na wschodnią flankę NATO, czyli do krajów, które graniczą z Rosją i Białorusią, przyjedzie też więcej sprzętu i amunicji. Powstaną też magazyny broni. Wszystko to ma dać jasny sygnał dla Rosji, że jeśli zaatakuje ona jakikolwiek kraj NATO, to odpowiedź Sojuszu będzie natychmiastowa.

Sojusz przyjął też nową koncepcję strategiczną, w której Rosja określona została jako „największe, bezpośrednie zagrożenie dla NATO” – o czym więcej pisaliśmy tutaj.

Nie tylko militarnie. Ważna też pomoc Ukrainie


Działania polskiej delegacji nie ograniczały się do kwestii militarnych – o czym w środę mówił prezydent Andrzej Duda. Wskazywał, że dzięki jego zabiegom, po dwudniowych negocjacjach, w deklaracji końcowej szczytu NATO w Madrycie znalazł się zapis o szczególnym wsparciu dla członków sojuszu zaangażowanych w pomoc Ukrainie.

Andrzej Duda dodał, że polską propozycję poparły wszystkie kraje ze wschodniej flanki NATO, a także Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Zobacz także: Prezydent Duda: Decyzję NATO ratyfikuję najszybciej, jak się da

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej