RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Czech podejrzewa, że chciano go podstępem pozbawić uprawnień

Prezydent Czech uważa, że manipulowano informacjami o jego stanie zdrowia (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Prezydent Czech uważa, że manipulowano informacjami o jego stanie zdrowia (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Prezydent Czech Milosz Zeman chce ustalić, czy w trakcie jego ubiegłorocznej hospitalizacji doszło do próby sabotażu. Wniosek w tej sprawie złożył w środę na ręce ministra sprawiedliwości.

Prezydent Zeman nie jest w stanie pracować; informację podał szpital

Przewodniczący Senatu Milosz Vystrczil poinformował w poniedziałek, że lekarz prowadzący prezydenta Milosza Zemana przekazał, że prezydent nie jest...

zobacz więcej

Milosz Zeman chce zbadania wydarzeń, do których doszło pomiędzy wrześniem i listopadem zeszłego roku. W tym okresie prezydent trafił na oddział intensywnej opieki medycznej i spędził w szpitalu ponad sześć tygodniu.

W trakcie jego hospitalizacji część parlamentarzystów rozważała zastosowanie przewidzianego w konstytucji czasowego pozbawienia prezydenta jego uprawnień. Argumentowano to opinią lekarzy o niezdolności Zemana do pracy i niepewnych prognozach.

Prezydent Czech chory na COVID-19. Powrócił do szpitala

Prezydent Czech Milos Zeman uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19 i wrócił w czwartek do szpitala. Wcześniej tego samego dnia na własne...

zobacz więcej

„Od samego początku pojawiały się kłamliwe informacje na temat stanu zdrowia prezydenta, które ostatecznie zainicjowały proces mający pozbawić go konstytucyjnych uprawnień przy nadużyciu pozycji przez lekarzy, niektórych senatorów, a nawet osób ze środowiska akademickiego” – przekazał dziś rzecznik głowy państwa.

Nie poinformowano, czy doniesienie dotyczy konkretnych osób. O dalszych losach sprawy ma zdecydować resort sprawiedliwości. Cytowany przez media konstytucjonalista Jan Kysela określił postępowanie kancelarii prezydenta jako absurdalne. Zwrócił uwagę, że jesienią ubiegłego roku podjęto kroki zgodne z czeską konstytucją.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej