RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nasza Niwa: Białoruskim „kolejowym partyzantom” grozi kara śmierci

„Partyzantom” udało się opóźnić transport rosyjskich wojsk, które z Białorusi atakowały Ukrainę (fot. MSW Białorusi)
„Partyzantom” udało się opóźnić transport rosyjskich wojsk, które z Białorusi atakowały Ukrainę (fot. MSW Białorusi)

Komitet Śledczy Białorusi zakończył dochodzenie w sprawie spalenia szaf przekaźnikowych na kolei; sprawcom, którzy określają się jako „kolejowi partyzanci” i wyjaśniają, że ich czyny podyktowane były chęcią spowolnienia dostaw rosyjskiego sprzętu na wojnę z Ukrainą, grozi kara śmierci – poinformował w środę opozycyjny białoruski portal Nasza Niwa.

Sabotaż na Białorusi. „Połączenia kolejowe z Ukrainą przestały istnieć”

Połączenia kolejowe między Ukrainą a Białorusią przestały istnieć – poinformował szef ukraińskiego państwowego przedsiębiorstwa kolejowego...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Trzech „partyzantów” spaliło szafy przekaźnikowych w nocy z 28 lutego na 1 marca br., po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W efekcie ruch pociągów wiozących sprzęt i wojsko rosyjskie został spowolniony, a służby były zmuszone wzmocnić ochronę kolei.

Portal nie podał miejsca zdarzenia ani nazwisk oskarżonych, zwrócił jednak uwagę, że Komitet Śledczy nazywa sprawców „zdrajcami ojczyzny”, choć nie zostali jeszcze osądzeni. Przedstawiono im zarzuty z czterech artykułów Kodeksu karnego, które obejmują uczestnictwo w grupie ekstremistycznej, akt terroryzmu dokonany w grupie osób, który pociągnął za sobą następstwa, umyślne uszkodzenie szlaku komunikacyjnego, prowadzące do poważnych następstw, a także zdradę stanu.

O „kolejowych partyzantach” napisał też niezależny rosyjski portal Meduza, przedstawiając ze szczegółami akty dywersji na kolei, które zaczęły się jeszcze przed napaścią Rosji na Ukrainę, gdy Rosjanie prowadzili ćwiczenia wraz z Białorusinami. Meduza podaje, że takich ataków było około 80 i zakończyły się pod koniec marca. Od tamtej pory ani opozycja, ani władze nie wspomniały o żadnym nowym przypadku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej