RAPORT

Wojna na Ukrainie

Profanacja grobów polskich żołnierzy na Białorusi

Sprofanowano groby polskich żołnierzy(fot. Shutterstck/praszkiewicz)
Sprofanowano groby polskich żołnierzy(fot. Shutterstck/praszkiewicz)

Polskojęzyczny portal wydawany na Białorusi „Głos znad Niemna” poinformował o profanacji grobów polskich żołnierzy nieopodal miejscowości Jodkiewicze.

Usunięto polskie flagi z memoriałów w Katyniu i Miednoje

Rosyjska administracja usunęła polskie flagi z memoriałów w Katyniu w obwodzie smoleńskim i w Miednoje w obwodzie twerskim. W 1940 roku w tych...

zobacz więcej

„Nieznani sprawcy odsunęli płyty nagrobne i wykopali zwłoki ze zbiorowej mogiły, w której spoczywali dwaj polscy żołnierze polegli podczas wojny polsko-bolszewickiej oraz zabity 15 lipca 1944 roku żołnierz Armii Krajowej Adam Pacenko” – informuje portal, publikując w artykule zdjęcia, na których widać zniszczenia.

Profanacja miała miejsce w rejonie brzostowickim nieopodal miejscowości Jodkiewicze. Na zdewastowanych mogiłach znajdowały się również dwie inskrypcje: jedna upamiętniała żołnierza AK Adama Pacenkę druga zaś obrońców Rzeczypospolitej z lat 1918-1920.

„Oba pochówki były chronione przez leżące na nich betonowe płyty z inskrypcjami. Jedna z nich głosiła „ŚP. OBROŃCOM OJCZYZNY 1918-20 r.” Na tej płycie widnieje też data ufundowania upamiętnienia: „15 VIII-1989 r.” oznaczająca, że powstało jeszcze w czasach ZSRR staraniami najprawdopodobniej miejscowej ludności polskiej. Drugą płytę wandale, którzy zbezcześcili miejsce pamięci, gdzieś zabrali, a leżała ona na grobie żołnierza Armii Krajowej Adama Pacenki, o którym inskrypcja informowała że „Adam Pacenko/ur. 1902/ZAGINĄŁ OD RĘKI WROGA/15.VII. 1944” – poinformowano.

W publikacji czytamy również, że barbarzyńcy, którzy dopuścili się profanacji, wykopali z mogił kości żołnierzy, zaś jedną płytę odsunęli, pozostawiając otwarty grób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej