RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Duda: Decyzję NATO ratyfikuję najszybciej, jak się da

Prezydent Andrzej Duda  (fot.  PAP/Mateusz Marek)
Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Mateusz Marek)

Na konferencji prasowej w trakcie szczytu NATO, gdzie zdecydowano o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do struktur Sojusz Północnoatlantyckiego prezydent Andrzej Duda złożył deklarację – „decyzję NATO ratyfikuję najszybciej, jak się da”. – Mam nadzieję, że to będzie szybka decyzja Sojuszu – dodał prezydent.

„Główne oczekiwania Polski wobec szczytu NATO spełnione”. Co to oznacza?

Przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione – ocenił szef Biura Bezpieczeństwa...

zobacz więcej

Zaproszenie Szwecji i Finlandii do NATO było możliwe, bo wczoraj Turcja wycofała swój sprzeciw. W zamian otrzymała deklaracje dotyczące zniesienia embarga na dostawy broni i ściślejszej współpracy w walce z terroryzmem. Kolejny etap to podpisanie protokołów akcesyjnych, a potem ich ratyfikacja.

Zobacz także: Stoltenberg: Zademonstrujemy, że drzwi NATO są otwarte

– Wejście Szwecji i Finlandii do NATO jest ważne dla bezpieczeństwa Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda w przerwie obrad drugiego dnia szczytu w Madrycie. – Granica wschodniej flanki NATO z Rosją wydłuża się o ponad 1600 kilometrów – dodał polski prezydent podkreślając, że zgoda na wejście Szwecji i Finlandii do NATO to historyczna decyzja.

Prezydent Andrzej Duda powiedział też, że decyzje podjęte podczas szczytu NATO w Madrycie zabezpieczyły interes Polski. Jak mówił, zapowiedź przeniesienia do naszego kraju dowództwa V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych stanowi dodatkową, mocną gwarancję bezpieczeństwa. –Będzie to pierwsza na wschodniej flance NATO stała obecność amerykańskiego wojska – zaznaczył prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej