RAPORT

Pogarda

Gang wysadził w Niemczech 12 bankomatów. „Wybuchy zagrażają życiu mieszkańców”

Zatrzymanie członków gangu (fot. Europol)
Zatrzymanie członków gangu (fot. Europol)

Najnowsze

Popularne

Podczas międzynarodowej operacji policyjnej na terenie Niemiec, Belgii i Holandii zatrzymano 13 członków niderlandzkiego gangu, który wysadził co najmniej 12 bankomatów. Łupem rabusiów padło 1,6 mln euro, jednak szkody jakie wyrządzili atakami wyniosły w sumie blisko 4 mln euro.

W Hiszpanii rozbito szajkę, która ukradła co najmniej 18 bankomatów

Co najmniej 18 bankomatów i 20 samochodów dostawczych z dźwigiem ukradł gang rozbity przez hiszpańską Gwardię Cywilną. Szajka wyrywała maszyny z...

zobacz więcej

Wyłapanie wszystkich bankomatowych rabusiów zajęło śledczym blisko trzy miesiące. W operacji nadzorowanej przez dyrekcję policji w Osnabrück (Polizeidirektion Osnabrück), wzięli udział także funkcjonariusze z Holandii i Belgii. Akcja doprowadziła do aresztowania 13 gangsterów.

Według śledczych, niderlandzki gang wysadził 12 bankomatów na terenie Niemiec: sześć w Nadrenii-Palatynacie, trzy w Nadrenii Północnej-Westfalii, dwa w Dolnej Saksonii i jeden w Hesji. Łącznie łupem rabusiów padło 1,6 mln euro. Jednak szkody wyceniono w sumie na blisko 4 mln euro.

Stracił „koronę” m.in. za wysadzanie bankomatów w całej Polsce [WIDEO]

Świadek koronny Mirosław K. ps. Miron został w kwietniu 2020 r. ujęty przez stołecznych kryminalnych podczas próby włamania do bankomatu w...

zobacz więcej

Według Europolu, który koordynował działania trzech służb, wysadzanie bankomatów staje się coraz większą plagą w Europie. „Organy ścigania są bardzo zaniepokojone coraz cięższymi materiałami wybuchowymi, których przestępcy używają, aby dostać się do bankomatów. Eksplozje te zagrażają życiu lokalnych mieszkańców i osób postronnych: okoliczne budynki mogą się zawalić, a fragmenty eksplozji uderzyć w przechodniów” – alarmuje Europol.

Śledczy zwracają także uwagę, że niektórzy z bankomatowych rabusiów, wykorzystują podczas działań samochody z potężnymi silnikami, uciekając z łupem z prędkością powyżej 200 km/h, nie bacząc na zagrożenie dla innych kierowców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej