RAPORT

Wojna na Ukrainie

PK uważa, że „Paulince” należy się zadośćuczynienie, ale nie takie, jak zasądził sąd

Prokuratura Krajowa uważa, że „Paulinka” nie powinna dostać zadośćuczynienia wyższego niż innego ofiary stalinizmu w Polsce (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
Prokuratura Krajowa uważa, że „Paulinka” nie powinna dostać zadośćuczynienia wyższego niż innego ofiary stalinizmu w Polsce (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

Brak jest podstaw do kwestionowania zasadności przyznania Annie Jakubowskiej ps. Paulinka, zadośćuczynienia za pobyt w stalinowskim więzieniu – poinformował prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, która analizowała sprawę uczestniczki powstania warszawskiego.

Urodzony w więzieniu syn działaczki AK, walczył w sądzie o odszkodowanie. Jest wyrok

zobacz więcej

Prok. Łapczyński podkreślił, że w okresie PRL Jakubowska była represjonowana z powodu działalności niepodległościowej swojego męża i z tego powodu, zgodnie z obowiązującym prawem należy się jej zadośćuczynienie. Decyzją Prokuratury Krajowej apelacja w tej części zostanie wycofana.

„Prokuratura nie będzie też podważać wyroku z powodu braków w przeprowadzonym przez sąd postępowaniu dowodowym odnoszącym się do prowadzonej przez komunistyczne organy sprawy karnej męża Pani Jakubowskiej – dodał rzecznik.

Zaznaczył jednak, że w ocenie prokuratury „przyznana Pani Annie Jakubowskiej kwota 9 mln zł jest zbyt wysoka”. „Jak wynika z przeanalizowanych przez prokuraturę prawomocnych wyroków warszawskich sądów, zasądzone w latach 2017-2021 zadośćuczynienia i odszkodowania za wyroki wieloletniego więzienia czy wyroki śmierci wydawane wobec żołnierzy niepodległościowego podziemia wynosiły od 75 tys. zł do 1 mln zł – wskazał.

Żołnierz AK zmarł po przesłuchaniu na UB. Bliscy otrzymali 400 tys. zł zadośćuczynienia

400 tys. zł przyznał w piątek Sąd Okręgowy w Białymstoku czterem córkom żołnierza AK, który w kwietniu 1949 roku zmarł w areszcie Urzędu...

zobacz więcej

Prokuratura podważa wysokość zadośćuczynienia


Łukasz Łapczyński dodał, że w sprawie żołnierza Armii Krajowej i uczestnika powstania, który spędził w stalinowskim więzieniu 5 lat, sąd przyznał 1 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia, zaś w sprawie kobiety, która w więzieniu spędziła 5 lat, a podczas odbywania kary urodziła dziecko, w 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał 500 tys. zł zadośćuczynienia. Na rzecz rodziny mężczyzny, który spędził w więzieniu rok i wykonano na nim karę śmierci, sąd prawomocnym wyrokiem sprzed kilku tygodni zasądził kwotę 1 mln zł. Także inne prawomocne wyroki zapadłe w sądach w całej Polsce nie odbiegają znacząco od tych kwot.

„Przyznane pani Jakubowskiej zadośćuczynienie za 65-miesięczne uwięzienie jest, zatem kilkukrotnie wyższe od kwot dotychczas zasądzonych prawomocnymi wyrokami w tego typu sprawach” – zauważył. „Decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie o 9-milionowym zadośćuczynieniu może rodzić poczucie niesprawiedliwości wobec osób, które w wyniku komunistycznych represji poniosły dalej idący uszczerbek na zdrowiu, a nawet straciły życie i otrzymały one bądź ich bliscy z tego tytuły nieporównywalnie mniejsze zadośćuczynienia” – dodał Łapczyński.

Rzecznik przekazał, że „w ocenie prokuratury, w sprawie Pani Jakubowskiej kwota zadośćuczynienia zapewniająca poczucie sprawiedliwości i równości wobec prawa nie powinna przekraczać, zwłaszcza wielokrotnie, sum wynikających z dotychczasowego orzecznictwa sądów w podobnych sprawach”.

Na początku czerwca Rada Warszawy przyjęła na sesji na stanowisko, w którym uznała, że „podejmowane przez funkcjonariuszy państwowych próby podważenia wyroku przyznającego „Paulince” odszkodowanie za straszliwe krzywdy, których doznała, uznajemy za skandaliczne i haniebne”. „Wzywamy osoby i instytucje odpowiedzialne za te działania do ich natychmiastowego zaprzestania” – napisano w stanowisku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej