RAPORT

Pogarda

„Główne oczekiwania Polski wobec szczytu NATO spełnione”. Co to oznacza?

Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na szczycie w Madrycie (fot.  PAP/EPA/JuanJo Martin)
Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na szczycie w Madrycie (fot. PAP/EPA/JuanJo Martin)

Najnowsze

Popularne

Przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione – ocenił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. W Madrycie zakończyła się w środę pierwsza sesja szczytu, w którym biorą udział przywódcy państw Sojuszu.

Prezydent Duda rozmawiał z Bidenem i Scholzem

– Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Madrycie z prezydentem USA Joem Bidenem, a następnie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – poinformował szef...

zobacz więcej

W nowej koncepcji strategicznej zapisano, że „agresywna wojna Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie zburzyła pokój i poważnie wpłynęła na środowisko bezpieczeństwa”. „Brutalna i bezprawna inwazja, powtarzające się okrucieństwa, naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego przyniosły niewypowiedziane cierpienia i zniszczenia” – głosi dokument.

„NATO pozostanie sojuszem nuklearnym”


Podkreślono w nim także, że silna, niepodległa Ukraina jest kluczowa dla stabilności obszaru euroatlantyckiego.

„Jak długo istnieje broń jądrowa, NATO pozostaje sojuszem nuklearnym” – stwierdza koncepcja, potwierdzając, że „fundamentalnym celem zdolności nuklearnych” Sojuszu jest zachowanie pokoju i odstraszanie.

Koncepcja potwierdza, że głównym celem NATO jest „zapewnienie wspólnej obrony, opartej na podejściu 360 stopni”. Jako główne zadania Sojuszu wskazuje odstraszanie i obronę, zapobieganie kryzysom i zarządzanie nimi oraz wspólne bezpieczeństwo.

Czego Polska oczekiwała wobec szczytu w Madrycie?


Informując o przyjęciu dokumentu przez przywódców Sojuszu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch ocenił, że wszystkie główne oczekiwania zgłaszane przez stronę polską zostały spełnione. O tych postulatach prezydencki doradca mówił w poniedziałek, przed wylotem do Madrytu, po naradzie prezydenta Andrzeja Dudy z rządem i dowódcami.

– Rzeczywiście oczekujemy, że (nowa koncepcja strategiczna) w sposób jednoznaczny określi Rosję jako agresora, jako państwo, które zagraża bezpieczeństwu w stopniu najwyższym, bezpieczeństwu państw NATO i oczywiście rekomendacje, wnioski dla samej organizacji wojskowej NATO budowania zdolności do obrony i odstraszania wobec w tej chwili Rosji, która wydaje się stanowić i jest w tej chwili głównym zagrożeniem dla państw NATO – powiedział wówczas szef BBN.

Czytaj więcej: Biden: W Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej