RAPORT

Wojna na Ukrainie

Deklaracja końcowa szczytu NATO. „Rosja musi wycofać się z Ukrainy”

Szef NATO zapowiedział kontynuację wsparcia dla Ukrainy (fot. EUROPA PRESS/E. Parra. POOL via Getty Images)
Szef NATO zapowiedział kontynuację wsparcia dla Ukrainy (fot. EUROPA PRESS/E. Parra. POOL via Getty Images)

Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim – czytamy w deklaracji końcowej szczytu NATO, który odbywa się w Madrycie. – Wojna prezydenta Putina przeciwko Ukrainie zdruzgotała pokój w Europie – powiedział na konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg.

„Główne oczekiwania Polski wobec szczytu NATO spełnione”. Co to oznacza?

Przywódcy NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną; wszystkie główne polskie oczekiwania zostały spełnione – ocenił szef Biura Bezpieczeństwa...

zobacz więcej

–NATO zareagowało siłą i jednością – powiedział Stoltenberg. – Przywództwo prezydenta Zełenskiego zachęciło nas wszystkich i dało inspirację – dodał Szef NATO.

Norweg jasno podkreślił, że „Ukraina może na nas liczyć tak długo jak będzie to konieczne”. – Sojusznicy będą cały czas udostępniać pomoc finansową i wojskową. (...) Nowy pakiet wsparcia obejmuje łączność, paliwo, sprzęt do zwalczania zagrożeń chemicznych, nuklearnych i biologicznych – zadeklarował.

–Mocna, niezależna Ukraina jest niezbędna dla stabilności obszaru euroatlantyckiego – zaznaczył Stoltenberg.

Zełenski: Stoimy przed wyborem – wsparcie Ukrainy albo odroczona wojna Rosji z NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, zwracając się do uczestników szczytu NATO w Madrycie, że mają do czynienia z wyborem: albo...

zobacz więcej

Deklaracja końcowa szczytu NATO


„Mamy do czynienia z wyraźnymi zagrożeniami ze wszystkich kierunków strategicznych. Federacja Rosyjska jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Terroryzm, we wszystkich swoich formach i przejawach, nadal stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych społeczeństw oraz międzynarodowej stabilności i dobrobytu – czytamy w dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„W najostrzejszych słowach potępiamy rosyjską agresję na Ukrainę. Poważnie podważa ona bezpieczeństwo i stabilność międzynarodową. To rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Przerażające okrucieństwo Rosji spowodowało ogromne ludzkie cierpienie i masowe przesiedlenia, nieproporcjonalnie dotykające kobiety i dzieci. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę humanitarną katastrofę” – ocenili uczestnicy szczytu. Podkreślili, że ich zdaniem Rosja celowo zaostrzyła również kryzys żywnościowy i energetyczny, dotykający miliardy ludzi na całym świecie, w tym poprzez swoje działania wojskowe.

„Sojusznicy ściśle współpracują, aby wesprzeć międzynarodowe wysiłki na rzecz umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża i złagodzenia światowego kryzysu żywnościowego. Będziemy nadal przeciwstawiać się kłamstwom Rosji i odrzucać jej nieodpowiedzialną retorykę. Rosja musi natychmiast przerwać tę wojnę i wycofać się z Ukrainy. Białoruś musi zakończyć swój współudział w tej wojnie" – wezwali natowscy liderzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej