RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zełenski: Stoimy przed wyborem – wsparcie Ukrainy albo odroczona wojna Rosji z NATO

Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/Juan Carlos Hidalgo )
Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/Juan Carlos Hidalgo )

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, zwracając się do uczestników szczytu NATO w Madrycie, że mają do czynienia z wyborem: albo wsparcie Ukrainy i jej zwycięstwo, albo w przyszłości „odroczona” wojna Rosji z Sojuszem Północnoatlantyckim.

Stoltenberg: Musimy dostosować Sojusz do nowych wyzwań bezpieczeństwa

Szczyt NATO w Madrycie ma historyczne znaczenie, ponieważ musimy dostosować Sojusz do nowych wyzwań bezpieczeństwa – powiedział sekretarz generalny...

zobacz więcej

– Pytanie, kto jest dla Rosji następny: Mołdawia czy kraje bałtyckie albo Polska? Odpowiem: wszystkie (te kraje) – mówił Zełenski w wystąpieniu transmitowanym przez łącze wideo.

Przekonywał, że władze Rosji „widzą świat inaczej”, niż wygląda on w rzeczywistości.

– Patrzą na przykład na Litwę nie jak na członka waszego sojuszu, ale jak na republikę Związku Radzieckiego. Dla nas jest to była republika, to jest przeszłość. Oni zaś (władze Rosji – red.) uważają to za możliwą przyszłość – powiedział.

Tak samo jest w przypadku każdego kraju, który jest sąsiadem Rosji, każdego państwa, które kiedyś znajdowało się w sferze wpływów Moskwy – dodał.

„Co jest prawdziwym celem Moskwy”


Oskarżył Rosję o „prowokowanie głodu” i pytając, „co jest prawdziwym celem” Moskwy, odparł: „wy”. Według jego słów Rosja chce wywołać „chaos” i „nowe fale migracji” do krajów europejskich. W taki sam sposób jego zdaniem Rosja wywiera nacisk na kraje zachodnie w sferze energetyki, dążąc do tego, by je w tej sferze uzależnić.

Rosyjski jeniec: Nikogo na Ukrainie nie wyzwalamy, tylko krzywdzimy ludzi [WIDEO]

Podczas tej strasznej wojny nikogo na Ukrainie nie wyzwalamy, lecz wyłącznie krzywdzimy ludzi i jesteśmy szabrownikami; przychodziły do mnie dzieci...

zobacz więcej

Zełenski mówił też o potrzebie izolowania Rosji do tej pory, póki sama nie zacznie dążyć do dialogu.

Prezydent Ukrainy wyraził uznanie dla dążeń Finlandii i Szwecji do przystąpienia do NATO. Przekonywał, że cele Ukrainy i Sojuszu są zbieżne, a Kijów chce bezpieczeństwa i stabilności na kontynencie europejskim.

„Cele Ukrainy i Sojuszu są zbieżne”


Obu stronom – według jego słów – potrzebna jest teraz pomoc dla Ukrainy w wygraniu wojny, poprzez dostarczenie jej broni.

– To nie jest wojna Rosji, tylko przeciwko Ukrainie. To wojna o możliwość dyktowania warunków w Europie, o to, jak będzie wyglądał przyszły porządek światowy – argumentował Zełenski.

– Ukrainie potrzebna jest teraz nowoczesna obrona przeciwrakietowa i przeciwlotnicza. (...) Dając nam te systemy, możecie całkowicie złamać taktykę Rosji polegającą na niszczeniu miast i terroryzowaniu ludności cywilnej – apelował.

Rosyjska TV: Odciąć Ukrainę od elektryczności, a Zachód od energii

Deputowany Dumy Państwowej Rosji Michaił Dielagin powiedział w rządowej telewizji propagandowej Rossija 1, że Ukrainę należy zupełnie pozbawić...

zobacz więcej

– Odległość między Kijowem a Madrytem jest mniejsza niż zasięg rakiet używanych dzisiaj przeciwko nam – dodał.

– Wskazał także, że Rosja na polu boju stawia na przewagę artyleryjską i że walka tą metodą trwa, tymczasem nie można dopuścić, by wojna się przeciągała. Do złamania kilkukrotnej rosyjskiej przewagi w artylerii Ukraina potrzebuje więcej nowoczesnych systemów – podkreślił.

„Gwarancja bezpieczeństwa możliwa jest tylko z Ukrainą”


– Potrzebne jest nam nowe rozumienie wschodniej flanki NATO (...). Gwarancja bezpieczeństwa możliwa jest tylko z Ukrainą – powiedział Zełenski.

Przekonywał, że Ukraina „powstrzymuje Rosję przed zniszczeniem i nas, i was”. Podkreślił, że wszystkie kraje sąsiadujące z Ukrainą popierają członkostwo Kijowa w NATO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej