RAPORT

Pogarda

Gliński we Lwowie: To podstawowy obowiązek cywilizowanego świata

Najnowsze

Popularne

Wizytą na Cmentarzu Obrońców Lwowa wicepremier, minister kultury Piotr Gliński rozpoczął wswoją wizytę w tym mieście na zachodzie Ukrainy. Na cmentarzu spotkał się z merem Lwowa Andrijem Sadowym, z którym wspólnie odwiedził m.in. groby poległych w trwającej wojnie. Obejrzał też odsłonięte w maju posągi lwów.

Polski wywiad publikuje podsłuchy rozmów rosyjskich żołnierzy [AUDIO]

Agencja Wywiadu przechwyciła i opublikowała rozmowy rosyjskich żołnierzy wykonane podczas trwającej inwazji na Ukrainę. Dowodzą, że rzeczywistość w...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Gliński wpisał się do księgi pamiątkowej w Kaplicy Obrońców Lwowa i wraz z Sadowym złożył kwiaty na płycie głównej pod Pomnikiem Chwały oraz pod Pomnikiem Ukraińskiej Armii Halickiej. Politycy wspólnie oddali również hołd żołnierzom poległym w trwającej wojnie z Rosją – Pawłowi Kostiukowi i starszemu sierżantowi o nazwisku Lisiw – składając wieńce na ich grobach.

Gliński podał, że głównym celem jego podróży jest spotkanie z ministrem kultury i informacji Ukrainy Ołeksandrem Tkaczenką.

– To będzie nasze trzecie spotkanie w trakcie wojny. Dwukrotnie byliśmy w Kijowie, ja także byłem w Borodziance, tym razem, trochę z naszej inicjatywy, we Lwowie i w większym gronie, bo spotkamy się też z ministrami kultury kilku krajów naszego regionu Europy – poinformował.

– Budujemy format polityczny, który w obecnej sytuacji wspiera Ukrainę. To jest podstawowy obowiązek całego cywilizowanego świata: żeby wspierać ją w tej wojnie przeciwko kulturze, cywilizacji, którą rozpętał Putin i Federacja Rosyjska – dodał.

Prezydent: Jedność i solidarność najważniejsze w ramach NATO

Dwa najważniejsze założenia i wielkie nadzieje wiążące się ze szczytem NATO w Madrycie to jedność i solidarność, bo one są w ramach Sojuszu...

zobacz więcej

Zdaniem Glińskiego Ukraina „wygrywa wojnę w sferze wartości, opowiadając się po stronie cywilizacji, i cały cywilizowany świat opowiada się po stronie Ukrainy w tym starciu”.

– To jest nasz obowiązek, poparty wieloma konkretnymi działaniami. My – Polska, niektóre inne kraje, chociaż nie wszystkie w równym stopniu – wspieramy Ukrainę w sposób realny, przede wszystkim jeśli chodzi o wsparcie w działaniach wojennych, nowoczesną broń, która daje szansę przeciwstawienia się tej straszliwej, brutalnej, zbrodniczej agresji Putina i Federacji Rosyjskiej – wyjaśnił.

Dodał, że oprócz pomocy militarnej, która jego zdaniem jest podstawą, ma na myśli także wsparcie i walkę w obszarze kultury i tożsamości.

– Putin chciał zniszczyć Ukrainę, Polskę, Europę, a spowodował, że jesteśmy w nowej rzeczywistości, czego symbolem jest między innymi odsłonięcie lwów, ale też to, że będziemy przeprowadzali renowacje Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu – powiedział polski wicepremier, odnosząc się do odsłonięcia w maju lwów na Cmentarzu Orląt.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej