RAPORT

Wojna na Ukrainie

Minister Ziobro opowiada się za jawnością oświadczeń majątkowych. „Także sędziów TK”

Jestem zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych. Każdemu doradzam, aby ujawniał oświadczenia majątkowe w takim zakresie, w jakim prawo to stanowi – zadeklarował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, pytany o to czy prezes TK Julia Przyłębska powinna ujawnić swoje oświadczenie majątkowe. Lider Solidarnej Polski zapowiedział także projekt ustawy cofającej likwidację polskiego górnictwa.

Prezes TK o oświadczeniu majątkowym. „Stałam się wraz z mężem ofiarą nagonki”

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zrezygnowała z utajnienia swojego oświadczenia majątkowego. O powodach swojej decyzji mówiła w...

zobacz więcej

Szef ministerstwa sprawiedliwości podkreślił, że jest zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych i był inicjatorem jawności oświadczeń sędziów i prokuratorów. – Taki jest mój pogląd i każdemu doradzam, aby ujawniał oświadczenia majątkowe w takim zakresie, w jakim prawo to stanowi. To dotyczy także sędziów Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Ziobro.

Kwestia oświadczeń majątkowych sędziów TK za 2021 r. wzbudziła zainteresowanie mediów po podanej w kwietniu przez „Gazetę Wyborczą” informacji, że Sąd Najwyższy na wniosek prezes Przyłębskiej utajnił jej oświadczenie majątkowe, a sama Przyłębska wcześniej nadała klauzulę „zastrzeżone” oświadczeniom pięciu sędziów TK. Niedługo po tym, po serii krytycznych publikacji, prezes TK wystąpiła o odtajnienie jej oświadczenia. Oświadczenia sędziów TK nie zostały jeszcze udostępnione.

Zmiany w handlu węglem. Nowa sieć składów PGG

Prawdopodobnie od sierpnia zacznie działać sieć składów węgla Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która zastąpi obecną formułę sprzedaży za...

zobacz więcej

Restytucja górnictwa


Zbigniew Ziobro zapowiedział także przedstawienie przez Solidarną Polskę projektu dotyczącego bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa. – Mamy świadomość, że w tych warunkach geograficznych, w których przychodzi nam żyć, zielona energia nigdy nie może być i nie będzie w sposób skuteczny zastępować głównego zasobu energetycznego naszego państwa, którym może być albo węgiel i powinien być węgiel, albo gaz, jeśli byłby dostępny, albo atom, którego perspektywa zbudowania sięga wielu, wielu lat – mówił Ziobro.

Z kolei poseł SP Janusz Kowalski dodał, że zarząd SP podjął decyzję o zgłoszeniu projektu ustawy, który ma „otworzyć szybką ścieżkę inwestycyjną w polskie górnictwo węgla kamiennego i brunatnego”. – Dziś rzeczywiście to, czego najbardziej Polsce potrzeba, to inwestycje w polskie wydobycie tak, aby dla milionów polskich rodzin węgla nie brakowało – mówił. Ma to także oznaczać wzrost zatrudnienia w górnictwie.

Minister Ziobro przypomniał, że dyskusja o tym projekcie ma się odbyć podczas czwartkowej Rady Ministrów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej