RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ponad 2 mld zł trafiło do rodzin w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

Wypłacone świadczenia rodzinne osiągneły sumę przekraczającą 2 mld zł (fot. Shutterstock/VGstockstudio)
Wypłacone świadczenia rodzinne osiągneły sumę przekraczającą 2 mld zł (fot. Shutterstock/VGstockstudio)

W ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego do rodzin trafiło już ponad 2 mld zł. Świadczenie przyznano na blisko 516 tys. dzieci - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak dodała, blisko 84 tys. dzieci objętych jest dofinansowaniem do pobytu w żłobku.

Polski wywiad publikuje podsłuchy rozmów rosyjskich żołnierzy [AUDIO]

Agencja Wywiadu przechwyciła i opublikowała rozmowy rosyjskich żołnierzy wykonane podczas trwającej inwazji na Ukrainę. Dowodzą, że rzeczywistość w...

zobacz więcej

1 stycznia wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). To do 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia, wypłacane w wysokości 1 tys. zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Rodzic sam decyduje, która opcja jest dla niego najlepsza.

W ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego do rodzin trafiło już ponad 2 mld zł. Wypłacono ponad 491 tys. świadczeń.

– To kolejny rządowy program, który cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców i wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. Przyznano już świadczenie na blisko 516 tys. dzieci – przekazała minister rodziny Marlena Maląg.

Rodzicom, których dziecko nie otrzymuje rodzinnego kapitału opiekuńczego, przysługuje dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: ile zgłoszeń?


Do tej pory w ramach rządowego dofinansowania do pobytu dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wypłaciliśmy już ponad 126,3 mln zł – podała Maląg. – Wsparcie przyznano na blisko 84 tys. dzieci – dodała.

Tusk zabrał głos ws. Sterczewskiego. „Wszystko zgodnie z doktryną Neumanna”

Poseł PO Franciszek Sterczewski jechał rowerem pod wpływem alkoholu. „Szacunek” – pisali zachwyceni koledzy z partii, gdy Sterczewski przyznał...

zobacz więcej

Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. W programie nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Z dofinansowania mogą skorzystać na przykład rodzice: na pierwsze dziecko albo na kolejne dziecko, w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca życia i po ukończeniu 36. miesiąca życia dziecka - za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.

Do opłaty nie wlicza się kosztów wyżywienia. Co miesiąc ZUS wypłaci kwotę faktycznej opłaty za pobyt dziecka w placówce w danym miesiącu wprowadzoną w rejestrze żłobków przez pracownika placówki, nie więcej jednak niż ustawowy limit 400 zł.

ZUS poinformuje rodziców o kwocie przekazanej na rachunek placówki poprzez umieszczenie informacji na ich profilu PUE ZUS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej