RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polacy nie chcą zakładać własnego biznesu. Tylko „pod przymusem”

Tylko 7 proc. Polaków myśli o założeniu swojej firmy (fot. Shutterstock/BearFotos)
Tylko 7 proc. Polaków myśli o założeniu swojej firmy (fot. Shutterstock/BearFotos)

Tylko 7 proc. Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes. Niemal 30 proc. osób prowadzących biznes myśli o zamknięciu działalności lub firmy, a nieco ponad 20 proc. o jej sprzedaży – wynika z badania gotowości biznesowej Polaków przygotowanego dla firmy Assay Group.

Nowy lider listy 100 najbogatszych Polaków. „Miliarder widmo”, o którym „nikt nie chce mówić”

W tym roku, by znaleźć się w gronie 100 najbogatszych Polaków, trzeba było dysponować majątkiem minimum 511 mln złotych – wynika z najnowszego...

zobacz więcej

Z badania gotowości biznesowej Polaków przygotowanego dla firmy Assay Group przez Maison&Partners wynika, że Polacy w życiu zawodowym cenią przede wszystkim bezpieczeństwo i stabilizację, unikają ryzyka.

Niemal dwa razy więcej osób woli pracę na etacie niż „na swoim”. Mimo to ich nastawienie do prowadzenia biznesu jest raczej pozytywne. Jako główne zalety tej formy aktywności zawodowej wymieniane są: satysfakcja z pracy „na swoim” i poczucie niezależności – wynika z badania.

Zaznaczono, że przedsiębiorcy częściej niż osoby niemające własnej firmy zwracają uwagę na takie korzyści jak: elastyczny czas pracy, wyższe zarobki niż na etacie, poczucie wolności, posiadanie władzy i kontroli.

Assay Group zwrócił uwagę, że, Polacy dostrzegają jednak wiele wad związanych z prowadzeniem własnego biznesu.

„Przede wszystkim łączą ten typ aktywności z ryzykiem niepowodzenia, dużym stresem i odpowiedzialnością, koniecznością ciągłego bycia na bieżąco z przepisami. Przedsiębiorcy jako jedną z głównych wad wskazują stres i nieregularność zarobków” - stwierdzono w raporcie.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Min. Moskwa: Dla nas nie do przyjęcia

Wprowadzenie zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 r., co proponuje Komisja Europejska w swoim planie osiągnięcia neutralności...

zobacz więcej

Według raportu większość Polaków jest zdania, że w Polsce nie ma sprzyjającego klimatu do prowadzenia biznesu – ani otoczenie prawne, ani system podatkowy nie są postrzegane jako korzystne dla przedsiębiorców. Osoby niemające firmy i prowadzące własny biznes zgodnie uważają, że wysokie koszty pracy i podatki, a także niestabilność prawa to główne bariery związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce - wymieniono.

Przeszkody w prowadzeniu firmy


W raporcie podkreślono, że zdecydowana większość Polaków nie jest gotowa, by założyć własną firmę. Troje na czworo ankietowanych przyznaje, że w pierwszej kolejności szukałoby pracy na etat. Prawie połowa przedsiębiorców przyznaje, że wybrałaby pracę „u kogoś”. Tylko 7 proc. Polaków (a 35 proc. w grupie prowadzących biznes) deklaruje, założyliby własny biznes - stwierdzono.

15 proc. Polaków wyraża gotowość założenia własnej firmy – około połowa z tych osób myśli o tym, aby założyć własny biznes w ciągu najbliższych dwóch lat. Pozostali rozważają taką opcję w dalszej perspektywie czasowej.

W raporcie wyjaśniono, że zachowawczość Polaków w stosunku do zakładania własnego biznesu jest związana z przekonaniem, że to nie jest dobry moment na zakładanie firmy. Zarówno sytuacja polityczno-gospodarcza w kraju (wysoka inflacja, rosnące koszty życia, niestabilność itp.), jak i na świecie (wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny itp.) mogą powodować większą potrzebę bezpieczeństwa oraz stabilizacji.

Blik idzie za granicę i rozszerza ofertę

Fintech wierzy, że może stać się jedną z najważniejszych platform płatniczych o paneuropejskim zasięgu. Ma know how, wspierających właścicieli i...

zobacz więcej

Około 5 proc. ankietowanych zadeklarowało, że prowadzi własną działalność gospodarczą lub firmę. Wśród polskich firm przeważają jednoosobowe działalności gospodarcze i mikroprzedsiębiorstwa (do 9 pracowników), stanowiące ponad 80 proc. wszystkich biznesów. Firmy na polskim rynku to w większości młode podmioty, działające w sektorze usług, istniejące na rynku nie dłużej niż 10 lat, a ich dochód roczny nie przekracza 300 tys. zł.

Choć większość przedsiębiorców deklaruje, że w poprzednim roku (2021) ich firmy przyniosły zyski, to niemal 30 proc. osób myśli o zamknięciu działalności lub firmy, a nieco ponad 20 proc. o sprzedaży firmy (w całości lub częściowo) – zaznaczono w raporcie.

Z raportu wynika też, że Polacy, zwłaszcza przedsiębiorcy, nie są zadowoleni z wprowadzenia Polskiego Ładu i ciągłych zmian z nim związanych. „Głównymi zarzutami wobec zmian są skomplikowanie / mała czytelność, poczucie chaosu związanego z ich wprowadzeniem, a także przekonanie, że zamiast obiecywanej poprawy przynoszą one straty” - stwierdzono.

Przedsiębiorcy o Polskim Ładzie: przynosi straty


„Niemal 40 proc. Polaków deklaruje, że ich zobowiązania podatkowe zwiększyły się w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu i w konsekwencji tracą co miesiąc średnio niemal 900 zł. Odsetek stratnych na Polskim Ładzie jest istotnie wyższy wśród prowadzących biznes niż pozostałych i wynosi prawie 70 proc.” - podano w badaniu.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interviews) na internetowym panelu badawczym Ariadna. Badanie było realizowane w kwietniu 2022 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej