RAPORT

Wojna na Ukrainie

Stoltenberg: Zademonstrujemy, że drzwi NATO są otwarte

Zapraszając Finlandię i Szwecję, by przystąpiły do NATO, zademonstrujemy, że drzwi Sojuszu pozostają otwarte – powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg, rozpoczynając obrady drugiego dnia szczytu NATO w Madrycie, podczas którego spotykają się szefowie państw i rządów.

Prezydent: Jedność i solidarność najważniejsze w ramach NATO

Dwa najważniejsze założenia i wielkie nadzieje wiążące się ze szczytem NATO w Madrycie to jedność i solidarność, bo one są w ramach Sojuszu...

zobacz więcej

– Podejmiemy decyzje, które wzmocnią NATO w bardziej niebezpiecznym i charakteryzującym się rywalizacją świcie, gdzie reżimy autorytarne takie jak Rosja i Chiny otwarcie rzucają wyzwanie ładowi międzynarodowemu opartemu na zasadach. Przyjmiemy nową koncepcję strategiczną, która będzie podstawą naszego przyszłego bezpieczeństwa. Jeszcze bardziej wzmocnimy nasze zdolności odstraszania i obrony – zadeklarował Stoltenberg.

– Zapewnimy, że nasz Sojusz jest odpowiednio wyposażony, by stawić czoło nowym zagrożeniom bezpieczeństwa. Wzmocnimy też nasze partnerstwa w bliskim sąsiedztwie i na całej kuli ziemskiej – dodał.

Podkreślił, że zaproszenie Finlandii i Szwecji do Sojuszu będzie demonstracją obowiązywania zasady „otwartych drzwi”.

Oprócz tego podczas szczytu ma być przyjęty kompleksowy pakiet pomocy dla Ukrainy i utrzymana dotychczasowa pomoc dla jej sił zbrojnych.

– Odwaga ukraińskiego narodu i wojska stała się inspiracją dla świata. Sojusznicy NATO stoją u boku Ukrainy. Spotykamy się w kluczowym momencie (...). Decyzje, które podejmiemy, zdefiniują nasze bezpieczeństwo na kolejną dekadę oraz umożliwią Europie i Ameryce Północnej utrzymanie siły naszego Sojuszu, bezpieczeństwa naszych narodów i bliskości naszych partnerów – podsumował Stoltenberg.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej