RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kanclerz Scholz na szczycie NATO: Będziemy nadal wspierać Ukrainę

Olaf Scholz (fot. Thomas Lohnes/Getty Images)
Olaf Scholz (fot. Thomas Lohnes/Getty Images)

Będziemy nadal wspierać Ukrainę, także dostawami broni, by mogła się bronić przed rosyjską napaścią – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz dziennikarzom, przybywając w środę do Madrytu na szczyt NATO.

Prezydent Duda rozmawiał z Bidenem i Scholzem

– Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Madrycie z prezydentem USA Joem Bidenem, a następnie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – poinformował szef...

zobacz więcej

– Jest oczywiste, że wszystkie państwa należące do NATO i wiele innych wiedzą, że Rosja swoją brutalną wojną naruszyła suwerenność i integralność Ukrainy. Dlatego jest ważne, by państwa, które się tu spotykają, ale i wiele innych, przyczyniły się do tego, by Ukraina mogła się bronić – powiedział Scholz.

Dodał, że chodzi o pomoc finansową, humanitarną, „ale także dostarczanie Ukrainie broni, której pilnie potrzebuje”.

– Przesłanie brzmi: będziemy to kontynuować tak długo i tak intensywnie, jak to będzie konieczne, by Ukraina mogła się bronić – oświadczył.

Biden: W Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w Madrycie, że w Polsce będzie stała kwatera główna V korpusu armii USA. – Potwierdzimy nasze zobowiązanie do...

zobacz więcej

„Niemcy grają przy tym centralną rolę”


– Jedną z konsekwencji czasów, w których żyjemy, jest, że będziemy przeznaczać dużo więcej pieniędzy na obronę – powiedział. Dodał, że „Niemcy grają przy tym centralną rolę” i przypomniał, uzgodnione przez rządzącą koalicję i CDU przekazanie w najbliższych latach dodatkowych 100 mld euro na wydatki obronne.

– Wniesiemy istotny wkład w stabilność i bezpieczeństwo, które gwarantuje NATO – zapewnił. Zapowiedział, że państwa sojusznicze będą doskonalić współpracę obronną, aby siły NATO stacjonujące w państwach członkowskich mogły skutecznie bronić granic w razie napaści.

– Jest czymś wyjątkowym, że czeka nas wstąpienie Finlandii i Szwecji. To bardzo ważne, oba kraje bardzo dobrze pasują do naszego Sojuszu – powiedział. – Będzie to więc ważne spotkanie w ważnym momencie naszej historii, ważne dla bezpieczeństwa na świecie – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej