RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przedstawiciele CPK w Korei. Partnerzy z Azji zainwestują w Polsce

Polsko-koreańskie rozmowy w Seulu o CPK (fot. CPK)
Polsko-koreańskie rozmowy w Seulu o CPK (fot. CPK)

Pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała spotkał się w Seulu z ministrem ziemi, infrastruktury i transportu Republiki Korei. Omówiono perspektywy udziału firm koreańskich w kolejnych etapach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego i przygotowano plany na najbliższe miesiące. Spotkanie było pierwszym punktem trzydniowej wizyty, podczas której przewidziane są spotkania z przedstawicielami Incheon International Airport Corporation, Korea National Railway, Korea Development Bank i Korea Overseas Infrastructure Corporation.

Tak ma wyglądać CPK. Jest decyzja ws. lotniska, pasów startowych, kolei i dróg

Portal tvp.info ustalił, że z kilkuset wersji lokalizacji CPK wybrano jedną, a teraz potwierdzono dla niej wariant inwestorski. Projekt uwzględnia...

zobacz więcej

CPK informuje, że pierwsze spotkanie obu ministrów było okazją do nawiązania bezpośrednich stosunków z nowym przedstawicielem rządu Republiki Korei oraz kontynuacją relacji po wizycie strony koreańskiej w grudniu 2021 r. w Warszawie.

Przedstawiciele państw wyrazili chęć kontynuowania i pogłębiania dotychczasowej współpracy dwustronnej w ramach projektu CPK i ujęcia jej w perspektywę długoterminową.

Zobacz także:  Horała: Nikt nie straci na sprzedaży nieruchomości pod CPK

„W tym kontekście wspomnieli m.in. o prognozach Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA, z których jasno wynika, że nawet w obecnych, trudnych czasach projekt CPK pozostaje atrakcyjną i opłacalną ekonomicznie inwestycją, unikatową w swojej skali i ambicji” – podkreśla spółka.

Prezydent Duda rozmawiał z Bidenem i Scholzem

– Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Madrycie z prezydentem USA Joem Bidenem, a następnie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – poinformował szef...

zobacz więcej

Jak dodano: „Omówiono także perspektywy udziału innych, doświadczonych firm koreańskich w kolejnych etapach projektu CPK, mając na uwadze obowiązujące uwarunkowania prawne”.

Zobacz także:   CPK zawarł porozumienie o współpracy z Rail Baltica

Przypomnijmy, że Koreańczycy kapitałowo zaangażują się w budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. To efekt porozumienia, które w grudniu podpisali przedstawiciele władz Polski i Korei Południowej.

Tym samym zacieśni się współpraca obu państw w ramach planowanej inwestycji. Wcześniej to właśnie południowokoreańskie lotnisko Seul-Incheon zostało partnerem strategicznym projektu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej