RAPORT

Wojna na Ukrainie

W taką pogodę boli nas głowa i – nie tylko

Wysokie temperatury w nocy mogą powodować bóle głowy i stawów (fot. Shutterstock/fizkes)
Wysokie temperatury w nocy mogą powodować bóle głowy i stawów (fot. Shutterstock/fizkes)

Tropikalne noce mogą przyprawić nas o bóle głowy i stawów – ostrzega meteorolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Dodaje, że upały w ciągu dnia jeszcze pogorszą nasze samopoczucie.

Upały w Warszawie. Jak i gdzie można się schłodzić?

Podczas fali upałów Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozstawiło na terenie stolicy kurtyny i bramki wodne. Schłodzić będzie się...

zobacz więcej

Walijewski wyjaśnił, że jeżeli w Europie Środkowej temperatura w nocy nie spada poniżej 18 st., to już mówi się o tropikalnych nocach.

– Biometeorolodzy zwracają uwagę, że tropikalne noce niosą obciążenia dla naszego organizmu. Wysokie temperatury nie pozwalają nam prawidłowo odpocząć, się zregenerować – dodaje.

Zgodnie z prognozami IMGW tropikalnej nocy doświadczą już ze środy na czwartek mieszkańcy Warszawy; tu temperatura osiągnie 20 st.

Tropikalne noce na południu Polski


– Jeszcze cieplej będzie w Kozienicach, 22 st. Przewidujemy, że podobne temperatury będą na całym południu. W Katowicach i Rzeszowie termometry również pokażą 22 st. – mówi Walijewski.

Upał w pracy? Sprawdź, co powinien zrobić twój pracodawca

Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach – to niektóre z działań,...

zobacz więcej

Te noce będą niebezpieczne dla zdrowia, bo nie pozwolą się dobrze zregenerować. A w czwartek i piątek czekają nas wysokie temperatury w ciągu dnia.

– Nasz organizm może nam pokazać, że już nie daje rady; będziemy rozdrażnieni, będą nam dokuczały bóle głowy, stawów, w pracy nie będziemy mogli się skupić – wyjaśnia.

W piątek na wschodzie będzie upalnie, a jeszcze w czwartek na południowym wschodzie padną czerwcowe rekordy ciepła. Naprawdę gorąco będzie Zamościu, Rzeszowie i Lublinie.

Taka sytuacja będzie do soboty, bo dopiero na początku weekendu sytuacja się uspokoi. Upały zelżeją i tropikalne noce nas opuszczą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej