RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rekordowe upały w Tokio. Są obawy, że zabraknie prądu

W piątym dniu fali upałów w Japonii w Tokio zapowiedziano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza (fot. PAP/EPA/F.ROBICHON)
W piątym dniu fali upałów w Japonii w Tokio zapowiedziano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza (fot. PAP/EPA/F.ROBICHON)

W piątym dniu fali upałów w Japonii w Tokio zapowiedziano temperatury sięgające 40 st. – poinformowała Agencja Reutera. To najwyższa zanotowana w czerwcu wartość od czasów rozpoczęcia pomiarów w 1875 r.

Susza i 40-stopniowe upały we Włoszech. „Rolnictwo zostało rzucone na kolana”

Ponad 40–stopniowe upały zapowiedzieli meteorolodzy na środę i czwartek dla południowo–wschodnich Włoch, przede wszystkim Apulii. Skwar dotknie też...

zobacz więcej

Japonia przygotowała się w środę na najgorętszy dzień rekordowej czerwcowej fali upałów. Wzrosły obawy, że zabraknie energii elektrycznej dla utrzymania działania klimatyzatorów. Niektórzy producenci ogłosili plany ograniczenia produkcji w celu zaoszczędzenia energii elektrycznej.

– Szacujemy, że sytuacja w zakresie popytu i podaży energii elektrycznej będzie najtrudniejsza w ciągu ostatnich trzech dni tego tygodnia – powiedział dziennikarzom urzędnik ministerstwa przemysłu.

– Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Tokio i okolicach wczesnym popołudniem w środę może dorównać szczytowemu poziomowi z ostatnich kilku lat – dodał.

Japońska Agencja Meteorologiczna przewiduje, że temperatura w Tokio będzie się utrzymywać powyżej 30 st. aż do 5 lipca.

Premier Fumio Kishida zapowiedział, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić wystarczające dostawy energii. Wezwał do zwiększenia wykorzystania energii jądrowej, o ile zapewnione zostanie bezpieczeństwo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej