RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent: Jedność i solidarność najważniejsze w ramach NATO

Dwa najważniejsze założenia i wielkie nadzieje wiążące się ze szczytem NATO w Madrycie to jedność i solidarność, bo one są w ramach Sojuszu najważniejsze; Rosja przestaje być partnerem NATO, dziś jest największym zagrożeniem dla Sojuszu – powiedział w środę w Madrycie prezydent Andrzej Duda.

Szef gabinetu prezydenta: Należy się spodziewać zmiany strategii obronnej NATO

Należy się spodziewać zmiany strategii obronnej NATO, jednak o swoich planach i przewidywaniach wobec szczytu NATO prezydent Andrzej Duda będzie...

zobacz więcej

W Madrycie trwa od wtorku szczyt NATO z udziałem polskiego prezydenta. Podczas środowej rozmowy z dziennikarzami Andrzej Duda relacjonował, że w pierwszym dniu szczytu odbyło się wiele rozmów kuluarowych dotyczących bieżącej sytuacji.

Byłem wielokrotnie pytany też, w jaki sposób my postrzegamy teraz sytuację na Ukrainie, jak wygląda kwestia obecności uchodźców – mówił prezydent.

Jak wskazywał, rozmowa dotyczyła także tego, „jakie są ustalenia i co jeszcze jest negocjowane”.

– Przede wszystkim dwa zasadnicze założenia i wielkie nadzieje, które, wierzę w to głęboko, zostaną spełnione. Po pierwsze jedność, jedność i jeszcze raz jedność. A po drugie – solidarność, bo to jest w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego najważniejsze – kontynuował.

Prezydent ocenił, że niewątpliwie wielkim osiągnięciem NATO było to, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę państwa Sojuszu w tak zdecydowany sposób stanęły razem, solidarnie i wspólnie działają, Ukrainie jest udzielana pomoc, dzięki czemu – jak mówił – „Ukraina nadal trwa wobec potęgi jednak militarnej, jaką jest Rosja”.

Zełenski: Potrzebujemy silnego systemu obrony przeciwrakietowej

Ukraina potrzebuje silnego systemu obrony przeciwrakietowej, by zapobiegać rosyjskim atakom terrorystycznym – oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr...

zobacz więcej

Prezydent podkreślał wagę nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, w której – jak mówił – „jest zmieniony zasadniczo aparat pojęciowy”.

– Rosja przestaje być partnerem NATO, co szczerze mówiąc już dawno powinno się stać, ale dziś jest ona bez wątpienia największym zagrożeniem dla państw NATO, zwłaszcza tych na wschodniej flance – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent zauważył, że „Rosja praktycznie bez ogródek grozi po prostu i państwom bałtyckim, i słyszeliśmy też wielokrotnie różne wypowiedzi z groźbami na temat Polski”. Wyraził nadzieję, że to znajdzie odzwierciedlenie w postanowieniach szczytu.

Według prezydenta, środowe rozmowy będą dotyczyły wzmocnienia bezpieczeństwa, a także m.in. kwestii relacji z Chinami i problemu potencjalnego kryzysu żywnościowego wywołanego przez Rosję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej