RAPORT

Tusk kontra Tusk

Stoltenberg: Musimy dostosować Sojusz do nowych wyzwań bezpieczeństwa

Stoltenberg: szczyt NATO w Madrycie ma historyczne znaczenie (FOT. PAP/EPA/Fernando Villar)
Stoltenberg: szczyt NATO w Madrycie ma historyczne znaczenie (FOT. PAP/EPA/Fernando Villar)

Szczyt NATO w Madrycie ma historyczne znaczenie, ponieważ musimy dostosować Sojusz do nowych wyzwań bezpieczeństwa – powiedział sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg. W planach jest przyjęcie zaktualizowanej koncepcji strategicznej Sojuszu, a także rozpoczęcie procesu akcesyjnego Szwecji i Finlandii – przekazał.

Prezydent Duda rozmawiał z Bidenem i Scholzem

– Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Madrycie z prezydentem USA Joem Bidenem, a następnie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem – poinformował szef...

zobacz więcej

– Nowy dokument strategiczny powinien zdefiniować rolę Sojuszu w dynamicznym, pełnym rywalizacji środowisku międzynarodowym. Tylko w pełni zjednoczeni możemy być zdolni do tego, by dostosowywać się do wymogów zmieniającego się świata – ocenił sekretarz generalny w wypowiedzi otwierającej drugi dzień szczytu. Spotkanie potrwa do czwartku.

Szef NATO podkreślił, że w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę dojdzie do zwiększenia liczebności sił szybkiego reagowania Sojuszu. Zapewnił także o kontynuacji wysiłków na rzecz wsparcia wojskowego dla Kijowa.

Szwecja i Finlandia w NATO: Turcja się zgodziła


We wtorek Stoltenberg poinformował, że Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK. Wyjaśnił, że Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu.

Rosyjska TV: Odciąć Ukrainę od elektryczności, a Zachód od energii

Deputowany Dumy Państwowej Rosji Michaił Dielagin powiedział w rządowej telewizji propagandowej Rossija 1, że Ukrainę należy zupełnie pozbawić...

zobacz więcej

W poniedziałek sekretarz generalny zapowiedział zwiększenie liczebności sił wysokiej gotowości NATO do ponad 300 tys. Teraz liczą one około 40 tys. żołnierzy.

W poprzedniej koncepcji strategicznej Sojuszu, przyjętej w 2010 r., Rosja została określona mianem partnera. Potrzeba wypracowania nowego dokumentu jest związana z nową sytuacją bezpieczeństwa w Europie i na świecie po inwazji Kremla na Ukrainę.

Zobacz także: Rosjanie w TV analizują atak na przesmyk suwalski. „Jesteśmy gotowi do konfrontacji”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej